Zasady bezpłatnej opieki lekarskiej dla Polaków w Wielkiej Brytanii

2015-02-27 13:05:25

W Wielkiej Brytanii pracuje wielu Polaków. Nie wszyscy z nich jednak wiedzą, jak leczyć się tam bezpłatnie i dokąd się udać po ubezpieczenie.

Wszyscy legalnie pracujący na Wyspach Polacy wpisani są do specjalnego programu rejestracji pracowników. Opłacają składki ubezpieczenia zdrowotnego i mogą z tego tytułu korzystać z szeroko pojętej oferty państwowej opieki medycznej. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku samozatrudnienia, ponieważ ten sposób zatrudnienia również przewiduje odprowadzenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Co z bezrobotnymi?

Polacy znajdujący się na terytorium Wielkiej Brytanii, którzy nie znaleźli jeszcze pracy, nie mogą korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego. Prawa do takich świadczeń nabiorą dopiero po roku spędzonym na Wyspach, chyba że wcześniej znajdą zatrudnienie.

Wybór lekarza rodzinnego

W praktyce opieka medyczna na terytorium brytyjskim wygląda w ten sposób, że w miejscowości, w której mieszkamy, musimy pójść do ośrodka zdrowia i wybrać dla siebie lekarza rodzinnego. Za usługi medyczne u lekarza rodzinnego nic nie płacimy.

Usługi świadczone przez lekarza rodzinnego w Wielkiej Brytanii niewiele się różni od tych wykonywanych przez polskich lekarzy rodzinnych. To on udziela pierwszej pomocy medycznej, a w razie potrzeby kieruje pacjenta do specjalisty. Niestety – podobnie jak w Polsce – na wizytę u lekarza specjalisty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Lekarz rodzinny nie wydaje skierowań do okulisty oraz stomatologa.

Ubezpieczenie dla rodziny emigranta

Rodziny osób pracujących w Wielkiej Brytanii, ale mieszkające na stałe w Polsce, są tak samo ubezpieczone jak zatrudnieni i ubezpieczeni na Wyspach. Rodzina może korzystać z usług polskiej publicznej służby zdrowia, a koszty tej opieki pokrywa ubezpieczenie zdrowotne zatrudnionego w Zjednoczonym Królestwie. Należy tylko dopełnić określonych formalności (pobrać druk E 109), ale o tym pracujący z Wielkiej Brytanii Polacy zostaną poinformowani.

Ubezpieczenie dla turysty

Przebywający na terenie Wielkiej Brytanii w celach turystycznych powinni zaopatrzyć się w europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, którą wydają oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Oczywiście, EKUZ nie zapewnia pełnej opieki medycznej, dlatego najlepiej przed wyjazdem wszystko dokładnie sprawdzić i wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Emilia Kasińska