Ile kosztuje ubezpieczenia laptopa?

2015-01-22 12:40:14

Firmy ubezpieczeniowe poszerzają swoją ofertę o ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, np. laptopów. Zanim jednak ubezpieczymy nasz komputer, warto sprawdzić, ile to będzie kosztować.

Jeszcze jakiś czas temu ubezpieczenia laptopów czy tabletów były oferowane głównie firmom, zaś dla klienta indywidualnego taka usługa była trudno dostępna. Wraz z rosnącym popytem na komputerowy sprzęt elektroniczny, w ofercie firm ubezpieczeniowych zaczęły pojawiać się oferty polis dla konsumentów chroniące takie urządzenia. W chwili obecnej posiadacze przenośnych komputerów mają do wyboru przedłużenie gwarancji lub wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

Przedłużenie gwarancji

Zwyczajowo przy zakupie nowego sprzętu udzielana jest również na niego gwarancja, najczęściej na okres dwóch lat, a po dodatkowej opłacie można ją przedłużyć na okres maksymalnie pięciu lat. Gwarancja obejmuje bezpłatne serwisowanie sprzętu w przypadku uszkodzenia, awarii, utraty zapisanych na komputerze danych, a także kradzieży sprzętu. Jednak tego typu oferty są już uzależnione od woli sprzedawcy.

Polisa na sprzęt elektroniczny

Inną możliwością jest zakup polisy w firmie ubezpieczeniowej. Jednak w takim przypadku firmy zastrzegają wiek sprzętu, jaki może podlegać ubezpieczeniu. Zwyczajowo firmy kładą nacisk na objęcie ubezpieczeniem sprzętu elektronicznego, w tym laptopów, maksymalnie do ośmiu miesięcy po ich nabyciu. Po tym terminie klient może mieć już problem z ubezpieczeniem go. W zależności od firmy czy banku (coraz częściej bowiem polisy ubezpieczeniowe oferują swoim klientom również banki) różny będzie zakres ochrony ubezpieczonego sprzętu.

Standardowo jednak polisa obejmuje szkody, takie jak uszkodzenie sprzętu, kradzież czy uszkodzenie na skutek działalności osób trzecich. W zależności od firmy możemy liczyć na różnego rodzaju zakres ubezpieczenia, w zależności od wybranej oferty ubezpieczeniowej i od ogólnych warunkach jej zapisu. Oczywiście im większy zakres ochrony ubezpieczeniowej, tym wyższa składka miesięczna.

Ile to kosztuje?

Polisy chroniące sprzęt elektroniczny - nie tylko komputery, ale także smartfony, są stosunkowo tanie. Przy sprzęcie do wartości 3-4 tys. zł (i takiej samej sumie ubezpieczenia) składka zaczyna się od ok 10 zł miesięcznie. W przypadku telefonów ubezpieczać je można już za 7 zł miesięcznie, choć wszystko zależy od wartości modelu i sumy ubezpieczenia.

Tomasz Słupczyński