Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego?

2015-03-18 10:54:23

Domy letniskowe najczęściej budowane są na terenach niemonitorowanych, czyli w lasach, nad jeziorami czy rzekami. Właśnie z powodu tego, jak łatwo mogą stać się łupem złodziei, warto je ubezpieczać. Ile przyjdzie nam zapłacić za taką ochronę?

Decydując się na budowę domu letniskowego, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Aktualnie standardowy domek tego typu kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego warto byłoby go również wyposażyć w sprzęt AGD i RTV oraz meble. Teraz po sezonie już nikt nie zabiera całego wyposażenia domu letniskowego do mieszkania w mieście, a przecież pod nieobecność właścicieli wiele może się zdarzyć.

Alarm czy ubezpieczenie?

Coraz modniejsze stają się duże luksusowe wille letniskowe z pełnym monitoringiem oraz wszelkiego rodzaju alarmami i zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Niestety, trend ten dotyczy tylko zamożniejszej części społeczeństwa. Większość właścicieli na swoich działkach rekreacyjnych nie posiada takich zabezpieczeń. A nawet jeżeli ma, to i tak warto domy letniskowe ubezpieczyć. Osoby, które posiadają alarmy czy korzystają z usług firm ochroniarskich, mogą liczyć na niższe stawki ubezpieczeń.

Dokąd po ubezpieczenie dla działkowicza?

Jeszcze do niedawna trudno było znaleźć firmę ubezpieczeniową, która miała w swojej ofercie ubezpieczenie domu letniskowego. Jeżeli takie oferty się zdarzały, to jedynie w pakietach z ubezpieczeniem mieszkania. Teraz takich ofert jest coraz więcej, a na rynku ubezpieczeniowym trwa ostra rywalizacja. Działkowicz może skorzystać z oferty takich ubezpieczycieli jak m.in. Egro Hestia, Ubezpieczenie domków letniskowych (wraz ze stałymi elementami oraz mienie ruchome w tym domku) czy PZU, PZU DOM Letniskowy.

Ile to kosztuje?

Ceny polis zależą od wielu czynników - przede wszystkim wybranej sumy ubezpieczenia i wartości samej nieruchomości oraz zakresu ochrony, a zaczynają się już od 200 zł rocznie. Jeżeli sami nie potrafimy obliczyć kosztów takiego ubezpieczenia i porównać ofert na stronach porównywarek internetowych, najlepiej  poprosić o pomoc doradców ubezpieczeniowych.

Pamiętaj o ubezpieczeniu ruchomości

Przy okazji ubezpieczania domu letniskowego warto ubezpieczyć również ruchomości. Można zdecydować się na ubezpieczenie od zdarzeń losowych: kradzieży z włamaniami, dewastacji, a także akcji ratowniczej. Trzeba pamiętać, że firmy oferujące takie ubezpieczenia stawiają też swoje warunki. Wymagają, aby ubezpieczane nieruchomości były budowane zgodnie ze sztuką budowlaną oraz obowiązującym prawem oraz aby były odpowiednio zabezpieczone. To samo dotyczy budynków gospodarczych, jeżeli takie znajdują się na działce.

Czytaj ogólne warunki ubezpieczeń

Przy każdego rodzaju ubezpieczeniach, również przy ubezpieczaniu domów letniskowych, należy najpierw zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń oraz z umową ubezpieczeniową. Warto wiedzieć, że cena takiego ubezpieczenia zależna jest od wielu elementów, w tym od zakresu ochrony takich obiektów.

Ilona Maciejuk