Szukamy kredytu na domek letniskowy

2014-11-21 16:20:30

Planujesz budowę domku letniskowego? Jeśli zamierzasz sfinansować tę inwestycję z pomocą kredytu, sprawdź, o czym powinieneś wiedzieć.

Nie ma co ukrywać, że koszt wynajęcia domku letniskowego w sezonie letnim jest dość spory. Stąd zakup (oczywiście, jeśli mamy taką możliwość) daczy czy domku letniskowego w miejscu, które szczególnie przypadło nam do gustu, wydaje się być pomysłem wręcz doskonałym. Po pierwsze, zamiast wydawać pieniądze na wynajmowanie kolejnych domków, możemy spłacać raty za kredyt na zakup naszego domu, a co za tym idzie - za jakiś czas spłacana nieruchomość będzie naszą własnością. Tymczasem, kiedy wynajmujesz domek, wpłacone środki finansowe po prostu "przepadają". Po drugie, jeśli akurat nie korzystasz ze swojego domku letniskowego, z powodzeniem możesz go wynająć, a zysk z tego rodzaju inwestycji przeznaczyć na spłatę kredytu. Tylko, gdzie szukać pożyczki i na jaki jej rodzaj się zdecydować?

Kredyt czy pożyczka hipoteczna?

W przypadku, kiedy stan oszczędności nie pozwala nam na zakup domku letniskowego, jedynym wyjściem z sytuacji wydaje się być kredyt hipoteczny czy też pożyczka hipoteczna, przy czym ta druga wiąże się z wyższym oprocentowaniem niż w przypadku kredytu hipotecznego. Jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczeniem tego rodzaju inwestycji musi być posiadana już przez nas nieruchomość, a jej wartość powinna być wyższa niż wysokość udzielonego nam przez bank wsparcia pieniężnego.

Kiedy decydujemy się na kredyt, konieczne jest spełnienie warunków wyznaczonych przez bank. Nasz dom letniskowy musi mieć całoroczny charakter, a to znaczy, że powinien móc służyć nam o każdej porze roku, a co za tym idzie, winien być ocieplony i posiadać wszystkie podstawowe instalacje. Po drugie, powinniśmy być właścicielami gruntu, na którym stoi lub właśnie stanie nasza dacza.

Dokąd po kredyt/pożyczkę na zakup domku letniskowego?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty kredytowej, warto zawsze przejrzeć propozycje kilku banków. Warto również poprosić o przygotowanie wstępnych symulacji kredytu z kosztem ubezpieczenia włącznie, by móc na spokojnie je przejrzeć, a tym samym wybrać ofertę dla nas najkorzystniejszą i oczywiście - najtańszą. Zawsze też pytajmy o dokumenty kredytowe, jakie należy dostarczyć do banku. Pełna bowiem wiedza na ten temat pozwoli nam przedłożyć komplet dokumentów, a to znacznie skróci czas weryfikacji kredytowej i pozyskiwania niezbędnej nam gotówki.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam