Kredyt w koncie tańszy od pożyczek bankowych?

2014-11-19 16:29:33

Kredyty bankowe mogą przybrać różne formy. Niezależnie jednak od rodzaju, dla starających się o nie najważniejszy jest koszt. Czy kredyty w koncie są tańsze od standardowych pożyczek bankowych?

O kredyty zawsze będziemy się ubiegać, ponieważ są sytuacje, kiedy albo nie mamy gotówki na realizacje swoich celów, albo mamy jej za mało. Wówczas kredyty bankowe niejako uzupełniają nasze budżety. Jest wiele rodzajów kredytów bankowych. Są w ofercie bankowej m.in. kredyty gotówkowe, pożyczki hipoteczne, karty kredytowe czy kredyty w rachunkach bieżących.

Całkiem ciekawym produktem jest kredyt w koncie. Jest on szybki, w miarę tani i łatwo dostępny. Przyjrzyjmy się zatem bliżej limitowi kredytowemu w koncie osobistym oraz kosztom tego kredytu.

Kredyt w koncie zwany jest także kredytem odnawialnym czy też limitem w rachunku bieżącym. Kredyt ten jest łatwo dostępny. Jeżeli właściciel konta osobistego ma stałe dochody, to bez problemu może go uzyskać, składając w banku odpowiedni wniosek. Tego rodzaju kredyty mają w swojej ofercie niemal wszystkie banki. Na jakiej zasadzie działa kredyt w koncie, limit w koncie czy też kredyt odnawialny?

Jeżeli na koncie brakuje środków, automatycznie uruchamiany jest limit w koncie. Od tej chwili właściciel konta zaczyna korzystać z limitu przyznanego mu przez bank. Gdy na konto wpłyną jakieś pieniądze, w pierwszej kolejności spłacają one zadłużenie z tytułu kredytu na rachunku. Warto w tym miejscu mocno podkreślić, iż bank pobiera odsetki tylko od wykorzystanych środków, a nie od pełnego limitu.

Zazwyczaj umowa zawierana jest na rok, ale jeżeli zadłużenie jest regulowane poprawnie, bez problemu można ją przedłużyć na kolejnych 12 miesięcy. Za każde odnowienie bank może pobierać jednak określoną prowizję.

Jak oprocentowanie kredytu w koncie ma się do warunków standardowych kredytów gotówkowych? Obecnie, w czasie niskich stóp procentowych, oprocentowanie obu produktów jest porównywalne. Jednak prowizje za udzielenie kredytu gotówkowego czy obowiązkowe ubezpieczenia zwykle przewyższają prowizje za uruchomienie limitu w koncie. O szczegóły kosztów kredytu odnawialnego w rachunku warto dopytać jednak w oddziałach macierzystych banków.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam