Kredyt obrotowy MSP w PKO BP - jak wypada na tle konkurencji?

2015-01-13 16:08:57

Bardzo ważnymi kredytami dla przedsiębiorców są kredyty obrotowe, które często chronią firmy przed utratą płynności finansowej. Jedną z takich ofert jest kredyt MSP w PKO Banku polskim. Sprawdźmy, jak wygląda na tle konkurencji.

Częstym problemem przedsiębiorców jest nieterminowe płacenie faktur przez kontrahentów. Zdarza się, że to prowadzi do utraty płynności finansowej firmy, a ostatecznie - nawet jej bankructwa. By zapobiec temu, firmy mogą korzystać z kredytów obrotowych, a taki oferuje m.in. PKO Bank Polski.

Bank PKO Bank Polski oferuje przedsiębiorcom kredyt obrotowy MSP w nie tylko w polskiej walucie, ale i EUR, USD i CHF. Dostępne marże zaczynają się od 2,6 proc. przy prowizji  1,5 proc. Jedną z większych zalet tej oferty jest jej dostępność - bank nie wymaga minimalnego stażu firmy. Pożyczyć w ten sposób mogą więc także początkujący przedsiębiorcy. Przy kwocie do 500 tys. zł można uzyskać kredyt bez zabezpieczeń rzeczowych, do 1 mln zł firma może liczyć na szybką decyzję banku. Pozyskane pieniądze można przeznaczyć m.in. na:

  • rozliczenia pieniężne wynikające z prowadzenia bieżącej działalności gospodarczej albo rolniczej,
  • zaopatrzenie, produkcję i świadczeniem usług,
  • pokrycie składek odprowadzanych do ZUS-u i US-u,
  • spłatę zadłużenia w innych bankach,
  • wypłatę wynagrodzeń.

PKO BP zapewnia również, że istnieje możliwość uruchomienia środków finansowych, kiedy tylko istnieje taka potrzeba, w takiej wysokości, jak to konieczne. Mimo to oferta tego banku nie plasuje się w czołówce najkorzystniejszych kredytów na działalność bieżącą.

Comperia.pl zestawiła najkorzystniejsze kredyty na działalność bieżącą. Z porównania wynika, że najkorzystniejsze warunki proponuje obecnie m.in. BZ WBK. W przypadku kredytu Biznes Ekspres EBI marża wynosi 0,4 proc., a prowizja to 1 proc. Bank nie wymaga ubezpieczenia kredytu. Wadą tego kredytu jest fakt, że firma musi funkcjonować na rynku co najmniej 12 miesięcy.

Drugi w zestawieniu bank, BNP Paribas, oferuje kredyt w rachunku bieżącym dla małych i średnich firm z marżą od 1 proc. i prowizją w wysokości 0,5 proc. Kredyt w wysokości od 50 tys. zł do 1 mln zł udzielany jest na preferencyjnych warunkach cenowych. Procedury wnioskowania są uproszczone. Można się starać o taki kredyt zarówno w PLN, jak i w EUR.

Trzecim bankiem oferującym w najkorzystniejsze warunki kredytu obrotowego jest Raiffeisen Polbank, który z kolei nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu, za to marża w tym rozpoczyna się od 2 proc. Firma ubiegająca się o ten kredyt musi funkcjonować na rynku co najmniej 1,5 roku (6 miesięcy w przypadku osób wykonujących wolny zawód).

Renata Grochowska