Jak zmienić PIN do karty płatniczej?

2014-12-12 14:36:30

Aby móc skorzystać z karty płatniczej, zwykle należy wprowadzić kod PIN. Czasem jednak trudno go zapamiętać - czy można go wówczas w prosty sposób zmienić?

Wprowadzenie do użytku klientów banków kart płatniczych ułatwiło życie wielu osobom oraz usprawniło pracę wielu instytucji. Wypłaty gotówki w bankomatach, rezerwacje hoteli, zakup biletów lotniczych czy też płatności bezgotówkowe w sklepach i zakładach usługowych pozwalają na zaoszczędzenie czasu. Nie trzeba też nosić przy sobie gotówki.

Zabezpieczeniem kart są na dzień dzisiejszy kody PIN, wprowadzane przez właścicieli kart płatniczych do czytnika terminala sklepowego lub bankomatu. Coraz częściej prócz kodów PIN wiele kart płatniczych posiada również elektroniczne chipy. Ostatnim wynalazkiem są też zabezpieczenia biometryczne.

Co to jest kod PIN i czy można go w razie potrzeby zmienić? Kod PIN jest numerem identyfikacyjnym właściciela karty płatniczej i składa się z czterech cyfr. Jeżeli właściciel karty płatniczej zapomni kodu i trzykrotnie błędnie go wprowadzi, nastąpi blokada karty. Należy w tym miejscu mocno podkreślić, że kod PIN znany jest tylko właścicielowi karty płatniczej.

Może wielu właścicieli kart płatniczych nie wie, ale możliwa jest zmiana kodu PIN w bankomacie, który powinien mieć taką opcję. Wcześniej jednak musimy wprowadzić dawny kod PIN. Po zmianie bankomat aktualizuje nowy kod podany przez właściciela karty. Kod PIN można również zmienić, dzwoniąc pod numer infolinii banku, natomiast jego aktualizacja na chipie karty zostanie dokonana po przeprowadzeniu pierwszej transakcji finansowej potwierdzonej nowym kodem PIN.

O szczegóły zmiany kodu PIN najlepiej pytać w bankach, które wydały karty płatnicze. Należy pamiętać, że nie powinno się nikomu udostępniać kodu PIN. Jeżeli tylko mamy podejrzenie, że kod do naszej karty mógł dostać się w niepowołane ręce, powinniśmy go natychmiast zmienić. Najczęściej banki zapewniają zmianę kodu PIN wszystkim, którzy korzystają z usług bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu się do serwisu tej usługi należy wybrać zakładkę „Karty” i w opcji „Więcej” skorzystać z „Nadaj PIN”. Tak jest na przykład w banku BZ WBK. W bankomatach tego banku również można zmienić kod PIN, ale jak zostało nadmienione, aby to zrobić, należy wcześniej podać dotychczasowy kod PIN. Zmiana kodu PIN może odbywać się w różny sposób w różnych bankach. Aby się tego dowiedzieć, trzeba zapytać o to w banku, który wydał karty.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam