Wyjeżdżasz do pracy za granicę? Wykup ubezpieczenie

2014-12-11 14:34:18

Coraz więcej naszych rodaków wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy i lepszego życia. Czy w takiej sytuacji powinni wykupić ubezpieczenie?

Najwięcej Polaków wyjeżdża za granicę do pracy tymczasowej, chociaż znajdą się i tacy, którzy swoje życie wiążą ze stałym pobytem w innym kraju. W Polsce brakuje perspektyw dla wielu młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy, choć ukończyli studia. W takiej sytuacji wyjazd nawet na kilka miesięcy pozwala na poprawę sytuacji finansowej tych osób, a także ich rodzin.

Podczas pracy za granicą wiele może się zdarzyć, np. nieszczęśliwe wypadki czy nagłe zachorowania. Decydując się na taki wyjazd, warto pomyśleć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Trzeba jednak wiedzieć, jak wybrać najkorzystniejszą dla siebie polisę, jaka jest cena takiego ubezpieczenia oraz czego nie pokryje europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego.

Przed wyborem ubezpieczenia należy dokładnie zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. W OWU zawarte są nie tylko obowiązki ubezpieczyciela oraz warunki ochrony, ale również wyłączenia z odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych. Należy uważnie analizować OWU, a jeżeli tego nie potrafimy zrobić, należy poprosić o pomoc doradców finansowych lub brokerów ubezpieczeniowych, którzy mają wiedzę na ten temat i z pewnością doradzą swoim klientom, jaka polisa będzie dla nich najkorzystniejsza.

Cena wykupienia ubezpieczenia oraz zakres ochrony są najważniejszymi elementami przy dobieraniu odpowiedniej oferty. Jeżeli ktoś wyjeżdża do pracy fizycznej w rozumieniu ubezpieczycieli, musi się liczyć ze zwyżkami stawek w firmach ubezpieczeniowych. Są one różne w różnych ubezpieczalniach. Rozpiętość jest duża i sięga 20–60 proc.

Wyjeżdżając, wykupujemy polisę turystyczną rozszerzoną o pracę za granicą. Należy przy tym pamiętać o kilku sprawach. Polisa powinna zapewnić zwrot kosztów leczenia i transportu do kraju. Przy wyborze odpowiedniej polisy należy firmie ubezpieczeniowej wskazać cel wyjazdu, żeby później się nie rozczarować jej reakcją. Należy też sprawdzić w umowie przed jej podpisaniem, jak wygląda wypłata odszkodowania: czy nastąpi to po skontaktowaniu się ubezpieczyciela ze szpitalem, czy też będzie to odwleczone w czasie. Jeżeli są to duże kwoty, szybka decyzja jest bardzo istotna. Jeżeli ktoś przewlekle choruje, to powinien wykupić nieco szerszy zakres ochrony, bowiem w czasie pracy za granicą choroba może się nasilić.

Zawsze trzeba mieć pod ręką numer telefonu ubezpieczyciela, by w razie szkody móc jak najszybciej się z nim skontaktować. Termin z pewnością zapisany jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jeżeli termin zawiadomienia ubezpieczyciela o zaistniałej szkodzie zostanie przekroczony, firma może odstąpić od wypłacenia odszkodowania. Wiele zapisów w OWU jest niezrozumiałych dla klientów zabiegających o ubezpieczenia, więc najlepszym wyjściem może okazać się pomoc brokera ubezpieczeniowego.

Emilia Kasińska