Ustaw limit transakcji na karcie kredytowej

2014-11-13 09:46:21

Karta kredytowa to wygodne narzędzie płatności, ale należy jej używać z rozwagą. Zobowiązanie zaciągane za jej pośrednictwem jest najczęściej wyżej oprocentowane niż inne formy kredytów. Warto przy tym pomyśleć o ustanowieniu limitu dziennego transakcji.

Wszystkie operacje i płatności wykonywane kartą kredytową są rozliczane w trybie miesięcznym, a jej posiadanie wiąże się z naliczaną opłatą niezależnie od tego, czy z niej korzystamy (wskutek prowizji rocznej za udostępnienie karty).

Bezpieczeństwo karty kredytowej

Każda karta kredytowa jest zabezpieczona kodem PIN, który powinien być chroniony i dostępny tylko dla właściciela karty. Czterocyfrowy kod pozwala zabezpieczać transakcje np. podczas płatności w sklepie lub wypłacania pieniędzy z bankomatu. Najlepszą forma zabezpieczenia kodu PIN to nauczenie się go na pamięć. Jeśli już musimy go zapisać, pod żadnym pozorem nie przechowujmy go z kartą, ani nie umieszczajmy na karcie.

Inną formą zabezpieczenia karty kredytowej jest ustalenie przez klienta lub przez bank limitów dziennych finansowych operacji. Taki sposób ogranicza straty w przypadku kradzieży karty, ponieważ złodziej nie będzie mógł przekroczyć limitów korzystania z naszych środków.

Limity to również dobra forma zabezpieczająca nas samych przed wydawaniem dziennie zbyt wielkich sum pieniędzy. Czasami łatwo zapomnieć, że środki znajdujące się na karcie kredytowej to pieniądze pożyczone, które trzeba po określonym czasie spłacić. Każde nadmierne zadłużenie, którego nie jesteśmy w stanie w terminie uregulować, może nas wprowadzić w poważne problemy finansowe. Karta kredytowa to dostęp do pożyczki, która może być spłacona w formie bezodsetkowej, ale tylko w określonym terminie. Jeśli przekroczymy ten termin, bank zacznie nam naliczać wysokie procenty.

Spłacanie kart kredytowych

Karta kredytowa może być pożyczką nieoprocentowaną, dostępną od ręki. Umiejętne korzystanie z tej formy kredytu pozwala nam cieszyć się z dodatkowymi pieniędzmi, gdy ich potrzebujemy. Najważniejszą zasadą użytkowania takiej karty jest spłacanie całej pożyczonej kwoty w okresie bezodsetkowym, ustalonym przez bank. Najczęściej jest to 40-51 dni, a czasami nawet 60 dni.

Karty kredytowe to wygodny sposób kredytowania, ale trzeba z niego korzystać mądrze, żeby nie wpaść w kłopoty. Dlatego wszelkie limity na kartach skutecznie pomagają kontrolować użytkowanie plastikowych pieniędzy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam