Pożyczki SKOK: nasza opinia

2015-05-29 14:43:28

Pomimo różnych zawirowań związanych ze SKOK-ami, ich oferta nadal może być interesującą alternatywą dla produktów finansowych proponowanych przez banki. Dotyczy to również kredytów gotówkowych. Czy jednak naprawdę pożyczki w SKOK-ach są tanie, jeśli należy ponieść jeszcze dodatkowe koszty, by zostać członkiem kas?

Średnie oprocentowanie nominalne kredytów gotówkowych w bankach wynosi obecnie 8,79% w skali roku, a średnia rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to 19,67% w skali roku. Średnia prowizja w bankowych kredytach gotówkowych wynosi 7,76%.

Sprawdź też: Bank spółdzielczy a SKOK - czym się różnią?

Najlepsza obecnie oferta Tani Kredyt z Kontem, proponowana przez eurobank, wiąże się przy kwocie 5000 zł na 36 miesięcy z oprocentowaniem nominalnym w wysokości 2,5% w skali roku, RRSO – 9,73%, a prowizja – 10,7%.

Kredyty w SKOK-ach

Warunki kredytów gotówkowych proponowanych przez poszczególne kasy działające w ramach SKOK-ów są zróżnicowane i każda z tych kas ustala własne parametry.

Przykładowo największa kasa, czyli SKOK Stefczyka, proponuje pożyczkę gotówkową z oprocentowaniem nominalnym 9,60% w skali roku przy RRSO 27,17%. Do tego dochodzi jeszcze prowizja 14%, nie wspominając już o opłacie przygotowawczej i koszcie ubezpieczenia.

Ale już Krakowska SKOK oferuje Pożyczkę Powitalną dla nowych klientów z oprocentowaniem nominalnym od 8,99% w skali roku i RRSO 15,18%.

Na tym tle atrakcyjnie wygląda propozycja SKOK-u Chmielewskiego, który oferuje pożyczkę gotówkową z oprocentowaniem nominalnym 9,5% w skali roku, a RRSO to tylko 9,93%, ponieważ nie ma tu ani prowizji, ani opłaty przygotowawczej.

Standardowa pożyczka w SKOK Wielkopolska wiąże się z oprocentowaniem nominalnym 10% w skali roku i prowizją również 10%, a RRSO kształtuje się na poziomie 26,55%.

Dodatkowe opłaty

Chociaż kredyty w SKOK-ach wydają się być na porównywalnym poziomie, jak w bankach, jednak trzeba jeszcze pamiętać, że najpierw należy zostać członkiem kasy, żeby móc pożyczyć od niej pieniądze. Wiąże się to, oczywiście, z dodatkowymi opłatami, chociaż czasami nie są one wysokie (to również zależy od każdej kasy). W SKOK Wielkopolska należy zapłacić wpisowe 20 zł, wkład – 10 zł, a udział to 50 zł. SKOK Chmielewski liczy sobie za wpisowe 15 zł, ale już koszt udziału to aż 128 zł. Jednak już Kasa Stefczyka pobiera 1 zł za wpisowe, tyle samo za wkład i udział. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam