Wybierz najlepszą ofertę internetu mobilnego w 7 krokach

2014-11-25 15:20:38

Korzystanie z Internetu mobilnego zapewnia duży komfort i otwarcie się na dodatkowe możliwości, ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy ofertę w pełni spełniającą nasze oczekiwania. Jak tego dokonać?

Na rynku telekomunikacyjnym funkcjonuje kilku operatorów internetu mobilnego, a każdy z nich prezentuje inną ofertę produktową. Wybór najlepszej usługi dostępu do sieci nie jest prosty, chyba że zastosujemy się do kilku prostych kroków, wymagających jednak dokładnego przemyślenia swoich potrzeb.

Limit transferu danych

Pierwszą kwestią konieczną do ustalenia będzie określenie potrzebnego limitu transferu danych. Oczywiście, im częściej korzystamy z Internetu mobilnego, tym większy koszt poniesiemy. Jeśli jednak decydujemy się na Internet mobilny i wiemy, że będziemy korzystali z niego w wielu miejscach, warto zastanowić się, gdzie będzie możliwe skorzystanie z hot spotów i sieci Wi-Fi, a gdzie jedynym rozwiązaniem będzie własny Internet mobilny. Może bowiem okazać się, że nasze potrzeby w tym zakresie nie są aż tak duże, jak nam się wydawało.

Przewidywane miejsca korzystania z Internetu mobilnego

To, gdzie będziemy używali Internetu mobilnego,może mieć kluczowe znaczenie dla funkcjonalności tej usługi. Intensywność korzystania i lokalizacje będą bowiem zależne od zasięgu wybranej przez nas sieci.

Sprawdzenie zasięgu

Zasięg sieci możemy sprawdzić na mapach udostępnianych przez operatorów, a w niektórych przypadkach także poprzez wybór danej oferty na okres próbny.

Technologie transmisji danych

Sam zasięg to jednak nie wszystko. Coraz częściej słyszymy bowiem, że dana sieć obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Kluczowe w tej kwestii będzie to, jak duży jest ten zasięg i z jakiej technologii transmisji danych pozwala skorzystać. O ile LTE to nawet kilkadziesiąt MB na sekundę, o tyle prędkość GPRS nie przekroczy kilkudziesięciu kilobitów na sekundę. W przypadku nawet podstawowych potrzeb może to być zdecydowanie zbyt mało.

Koszt usługi

Koszt abonamentu warto od razu przeliczyć na 1 GB transmisji danych i w ten sposób porównać wszystkie oferty. Da nam to realny obraz cen. Oczywiście w przypadku, gdy wcześniej wymienione kwestie zostały już przemyślane i sprawdzone.

Koszt dodatkowego pakietu danych

Po wykorzystaniu limitu przyznanego w abonamencie prędkość transmisji danych spada do znacznie niższego poziomu, niezależnie od lokalizacji. Na szczęście w razie potrzeb możemy wykupić dodatkowe gigabajty, jednak warto znacznie wcześniej dowiedzieć się, z jakimi opłatami będzie się to wiązało.

Wybór ostatecznej oferty

Po przeanalizowaniu wszystkich kwestii możliwy będzie wybór oferty spełniającej nasze potrzeby w najwyższym stopniu.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam