Ukradli Ci telefon? Zablokuj kartę SIM!

2014-12-02 09:53:33

Kradzież telefonu to z pewnością nieprzyjemne doświadczenie. Jesteśmy w stanie je trochę złagodzić poprzez zablokowanie karty SIM. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów. Jak to dokładnie zrobić?

Wbrew temu, co mogło by się nam wydawać, kradzieże telefonów są na porządku dziennym. Powodem tego jest fakt, że telefony są coraz lepszej jakości i mają coraz wyższą wartości. Współczesne smartfony są w sumie miniaturowymi komputerami i dlatego znajdują tak wielu amatorów, także w zakresie nielegalnego korzystania z aparatów.

Praktyczne uzasadnienie blokady karty SIM

Jeśli posiadamy telefon w sieci Orange i przytrafiła nam się ta nieprzyjemna sytuacja kradzieży, to możemy uniknąć dodatkowych kosztów poprzez blokadę karty SIM. Dzięki temu krokowi złodziej, który ma teraz nasz telefon, nie będzie mógł dzwonić i wykorzystywać naszych środków. Taka blokada jest ważna w każdej sytuacji, ale w szczególności wtedy, kiedy posiadamy telefon w abonamencie. Wtedy złodziej może teoretycznie rozmawiać do woli i zmusić nas do zapłacenia całkiem sporej kwoty.

Jak to zrobić?

Zablokowanie naszej karty SIM w sieci Orange jest bardzo proste. Operator daje nam trzy możliwości, z których możemy skorzystać w zależności od tego, która z nich jest dla nas bardziej wygodna. Pierwszą opcją jest zablokowanie konta poprzez serwis Orange On-line. W serwisie wchodzimy do zakładki „blokada połączeń po kradzieży”. Aby ustawić blokadę, niezbędny będzie nam kod abonencki.

Inną możliwością zablokowania karty SIM jest odwiedzenie salonu Orange i poinformowanie doradcy na miejscu o zaistniałej sytuacji. Jeśli nie chcemy się fatygować do salonu, to możemy również zawsze zadzwonić pod numer *100 (jeśli mamy pod ręką telefon Orange) lub pod 510100100 jeżeli dzwonimy z innej sieci.

A jeśli telefon się znajdzie…

Czasami to, co wydawało się przez pewien czas kradzieżą, jest tylko nieprzyjemnym zbiegiem okoliczności. W takich sytuacjach konieczne będzie zdjęcie blokady karty SIM. Aby to zrobić, działamy w podobny sposób, jak w przypadku zakładania blokady. Mamy trzy drogi: salon Orange, infolinia Orange lub serwis internetowy operatora.

Podsumowując, możliwość zablokowania karty SIM to bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy stracili swój telefon i nie chcą ponosić dodatkowych strat. Dzięki takiej blokadzie zamykamy złodziejowi drogę do bezkarnego korzystania z naszych środków. Jak widać, w Orange jest to wyjątkowo proste.

Arkadiusz Wojciechowski