Auto firmowe - kredytować czy leasingować?

2014-11-18 09:57:56

Trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie wielu firm bez samochodu. Przedsiębiorcy mają zazwyczaj dylemat czy kupować auto za środki własne, kredyt bankowy, czy może wziąć je w leasing.

Decyzja o zakupie samochodu dla firmy nie należy do łatwych decyzji. Dlatego należy ją dokładnie przeanalizować i zdecydować czy auto kredytować czy leasingować. Kredyt i leasing to dwie różne formy finansowania różniące się kosztami, a także warunkami oraz zasadami działania. W przypadku kredytu na zakup samochodu banki przyznają odpowiednie środki. Następnie kredyt spłacany jest w ratach miesięcznych lub w inny sposób opisany w umowie bankowej. W przypadku leasingu samochodowego to leasingodawca jest właścicielem auta, które udostępnia leasingobiorcy (czyli w tym przypadku firmie) na zasadach określonych w umowie leasingowej. Leasingobiorca spłaca również miesięczne raty leasingowe, zwykle na początku wnosi także przynajmniej kilkunastoprocentowy czynsz inicjalny ("wkład własny"). Po zakończeniu umowy leasingu leasingobiorca często może nabyć środek trwały za niewielki procent jego wartości.

Zakup samochodu dla firmy oznacza, że musi on zostać wciągnięty do ewidencji środków trwałych, i firma w ramach swojej działalności dokonuje również odpisów amortyzacyjnych. W przypadku leasingu, odpisów amortyzacyjnych auta może dokonywać zarówno firma leasingowa, jak i leasingobiorca, co jest zależne od rodzaju leasingu (w leasingu finansowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca, a przy leasingu operacyjnym leasingodawca).

W przypadku leasingu, jak i kredytów na zakup samochodów bardzo ważny jest sposób odliczania podatku VAT. Od 1 kwietnia b.r. istnieje możliwość całkowitego odliczenia podatku VAT, ale tylko w przypadku, jeżeli auto będzie wykorzystywane wyłącznie do celów firmowych. Okazuje się, że firma funkcjonująca w miejscu zamieszkania nie może go odliczyć, bowiem trudno będzie udowodnić, że pojazd nie będzie wykorzystywany do celów prywatnych. Podsumowując, leasing to bardziej ekonomiczny sposób na sfinansowanie zakupu samochodu, a także odliczenie podatku VAT.

Przy wyborze sposobu finansowania auta, ważny jest dostęp do leasingu lub do kredytów na zakup samochodów. Łatwiejsze okazuje się uzyskanie leasingu, procedury leasingowe nie są bardzo skomplikowane. Dostęp do kredytów dla firm jest nieco trudniejszy, ale banki widząc konkurencję, zaczynają łagodzić swoją polityką kredytową. Decyzję o wyborze sfinansowania zakupu auta ostatecznie podejmuje przedsiębiorca, który jest już wystarczająco zorientowany, że aby mieć do swojej dyspozycji auto służbowe nie musi angażować wielu środków własnych.

Ilona Maciejuk