Nie zawsze warto zakładać konto firmowe

2014-11-17 14:58:07

Trudno sobie wyobrazić prowadzenie działalności gospodarczej bez konta bankowego. Staje się to już wymogiem, ponieważ przedsiębiorca rozlicza się chociażby z ZUS czy z urzędem skarbowym. Czy w takiej sytuacji warto zakładać konto firmowe?

Osoba decydująca się na założenie własnego biznesu musi posiadać  konto bankowe. Jest ono niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy zadają sobie jednak pytanie, czy konieczne jest założenie konta firmowego. Czy nie wystarczy prywatne konto bankowe? Nie konto osobiste może być wykorzystywane również do prowadzenia działalności gospodarczej?

W polskich przepisach nie jest zapisane, jakie konto musi posiadać przedsiębiorca. Wybór należy więc do niego. Połączenie konta prywatnego z działalnością firmy jest jednak dobrym rozwiązaniem jedynie dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W przypadku spółek trudno wyobrazić sobie, żeby operacje firmy były rozliczane z prywatnego konta jednego ze wspólników. Ponadto bywa, że banki w regulaminach kont osobistych określają, iż nie mogą one być użytkowane w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Zaletą konta firmowego jest to, że transakcje związane z działalnością gospodarczą są oddzielone od prywatnych transakcji finansowych, co najbardziej sprawdza się przy prowadzeniu działalności księgowej, tym bardziej jeżeli źródła przychodu są różne. Ponadto w razie kontroli skarbowej kontrolerzy mają dostęp tylko do transakcji z działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Dostęp do rachunku prywatnego w tej sytuacji mógłby być kłopotliwy dla przedsiębiorcy, z różnych względów.

Każda z wyżej wymienionych opcji ma swoje zalety i wady, i aby wybrać optymalne rozwiązanie należy dobrze przeanalizować ofertę bankową, a najlepiej zasięgnąć w tej sprawie opinii doradcy finansowego. Inną kwestią jest też sprawa gromadzenia odsetek na kontach oraz odprowadzanie podatku dochodowego. Są to problemy, które każdy przedsiębiorca powinien dokładnie przeanalizować, zanim zdecyduje się na konkretne rozwiązanie.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam