Dokąd po kredyt na uruchomienie małej firmy?

2014-11-14 15:33:17

W związku z dużymi trudnościami na rynku pracy wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Potrzebne są na to jednak pieniądze, dlatego początkujący przedsiębiorcy powinni wiedzieć, dokąd udać się po kredyty na uruchomienie małej firmy.

Jeżeli rozpoczynający własną działalność gospodarczą są bezrobotnymi zarejestrowanymi w urzędach pracy, mogą liczyć na kredyty w ramach działalności tych urzędów. Są to kredyty na bardzo korzystnych warunkach, które w określonej sytuacji mogą być umorzone. Pozostali decydujący się na własny biznes mogą liczyć jedynie na siebie. Pomocy finansowej najczęściej szukają w bankach, ale banki niekoniecznie chcą jej udzielać. Początkujący przedsiębiorcy najczęściej muszą się legitymować rocznym stażem na rynku, rzadziej półrocznym. Trudno się dziwić bankom: nie chcą ryzykować w sytuacji, kiedy małe firmy nie mają odpowiednich zabezpieczeń, a ich sytuacja finansowa najczęściej bywa niestabilna.

Kredyty we wsparciem Unii Europejskiej

Na szczęście wszystko zaczyna się zmieniać na lepsze. Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy mogą już liczyć na pomoc finansową, przede wszystkim dzięki wsparciom unijnym. Trzeba od razu podkreślić, że banki różnie podchodzą do finansowania małych firm, różne są też warunki oraz procedury udzielania takich kredytów. Ale wsparcie unijne, Gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, sprawia, że banki są coraz bardziej otwarte na kredytowanie firm, nawet tych dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą. Wiele banków nie żąda od początkujących przedsiębiorców ani biznesplanów, ani zaświadczeń z ZUS czy US, co jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia.

Oczywiście, nie oznacza to, że kredyty dostaną wszyscy, którzy się po nie zgłoszą. Wiele zależy od wysokości kredytu oraz sytuacji finansowej firmy. Przy mniejszych kwotach banki nie są tak rygorystyczne jak kiedyś i zazwyczaj stosują uproszczone procedury. Wszystko jednak zależy od decyzji banku, dlatego rozpoczynający działalność powinni być dobrze przygotowani do żądań banków. To, że banki znacznie złagodziły swoją politykę kredytową wobec firm, nie oznacza swoistego rozdawnictwa.

Do którego banku zwrócić się z wnioskiem o kredyt na start?

Na łagodniejsze warunki początkujący biznesmeni mogą liczyć na przykład w Idea Banku, FM Banku czy też w ING Banku Śląskim. W Idea Banku można starać się o kredyty ze wsparciem unijnym i gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, podobnie w FM Banku. O wiele prostsze są tam procedury oraz łatwiejszy jest dostęp do finansowania, nawet dla firm rozpoczynających działalność. Poza tym bardzo ważne są koszty kredytu, a początkująca firma zazwyczaj nie ma zbyt wiele środków finansowych. Właściwy dobór kredytu oraz niewielki jego koszt są wprost niezbędne.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam