Jak pozyskać gotówkę na rozkręcenie własnego biznesu?

2014-11-18 19:22:45

Mimo nadal niesprzyjających warunków wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Jak pozyskać gotówkę na rozkręcenie własnego biznesu?

Często własny biznes jest jedynym wyjściem z patowej sytuacji, którą jest bezrobocie i permanentny brak pracy. Mimo pewnych pozytywnych symptomów na rynku pracy nadal nie najlepiej się dzieje, ciągle brakuje miejsc pracy i wielu Polaków szuka zatrudnienia za granicą. Szansą dla wielu z nich jest założenie własnej działalności gospodarczej, ale na to potrzebne są pieniądze. Czy istnieje możliwość zdobycia środków finansowych na start i na rozwój własnych firm? 

Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy, którzy chcą założyć własny interes, mogą liczyć na finansowe wsparcie ze strony tych urzędów. Inne osoby muszą liczyć tylko na siebie oraz na banki, programy unijne czy też rządowe. Ważne miejsce w tym biznesie ma również leasing: na początek można wziąć w leasing nie tylko wyposażenie biura, ale również wiele innych produktów, jak chociażby samochody, maszyny i niezbędne do funkcjonowania firmy urządzenia. Niestety, nie można wziąć w leasing pieniędzy, a gotówka jest szczególnie potrzebna do rozkręcenia własnego biznesu.

Wprawdzie w bankach nie jest łatwo o kredyty dla firm dopiero rozpoczynających swoją działalność, ale w niektórych, takich na przykład jak Idea Bank, można się o nie starać. Oferta więc jest, choć mocno ograniczona. Warunki, jakie banki stawiają przed ubiegającymi się o takie kredyty, są zróżnicowane i często trudne do spełnienia, niemniej jednak pieniądze na start są w bankach teraz możliwe.

Początkujący przedsiębiorcy mogą się również starać o środki unijne przeznaczane na ten cel, na przykład w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a także w kilku innych programach unijno-rządowych. Jeżeli ktoś decyduje się na założenie własnego biznesu internetowego, może też liczyć na pieniądze z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dzięki temu programowi początkujący przedsiębiorca e-biznesu może liczyć na finansowe wsparcie w wysokości nawet 700 tys. zł. Osobnym wsparciem dla początkujących firm mogą być tak zwane anioły biznesu. To osoby prywatne, które, jeśli uznają, że firma ma perspektywy i zapewnia duże wzrosty, inwestują swój kapitał w jej rozwój.

Wreszcie wsparcie dla mikrofirm z małych miasteczek i wsi oferuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o takie wsparcie przedsiębiorcy rozpoczynający swoją działalność mogą składać w regionalnych oddziałach ARiMR.

Sposobów jest wiele. Wszystko zależy od operatywności przedsiębiorców i ich pomysłu na swoją firmę.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam