Kiedy płacić kartą, a kiedy gotówką?

2014-11-17 14:23:47

Coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych płatności gotówkowych na rzecz kart płatniczych. Kiedy warto sięgać po kartę, a kiedy lepiej pozostać przy gotówce?

Wzrost popularności transakcji bezgotówkowych wynika przede wszystkim z wygody. Gdy nasz portfel świeci pustkami, nie musimy przejmować się szukaniem bankomatu. Naszego czasu nie pochłania konieczność odliczania odpowiedniej kwoty gotówki przy kasie. Płatności bezgotówkowe są szybkie i wygodne. Coraz więcej osób korzysta też z kart zbliżeniowych. Transakcje kartą są akceptowane w większości sklepów, kin, restauracji, a także przez Internet.

Płatności bezgotówkowe są bezpieczne. Skoro nie nosimy przy sobie większej ilości gotówki, jesteśmy mniej narażeni na kradzieże. Transakcje kartami na kwoty wyższe niż 50 zł zawsze muszą być autoryzowane przez klienta (w przypadku kart zbliżeniowych operacje do 50 zł nie zawsze są potwierdzane kodem PIN). To dodatkowo zabezpiecza naszą kartę. Skradziony banknot można wydać bez przeszkód, skradziona karta bez numeru PIN na niewiele przyda się złodziejowi. Kluczowe jest więc, aby nie podawać nikomu niezaufanemu kodu PIN, oraz nie nosić go zapisanego przy karcie.

Karty płatnicze mogą być chronione przed transakcjami nieautoryzowanymi do równowartości 150 euro (50 euro dla kart zbliżeniowych) w ramach dobrowolnego ubezpieczenia. Kradzieże powyżej tych kwot są zabezpieczone w ramach ochrony ustawowej (klienci odzyskają odpowiednią kwotę). Ponadto banki stosują limity dzienne ilości lub wartości transakcji zbliżeniowych, co zminimalizuje straty wynikające z utraty karty bezstykowej. Co więcej, posiadacze kart zbliżeniowych mogą wyłączyć tę opcję, jeśli dzięki temu będą się czuli bezpieczniej.

Płatności gotówkowe mają wciąż rzeszę zwolenników. Jest wiele miejsc i sytuacji, w których sięgamy po gotówkę. Małe sklepiki, bazarki, sprzedawcy uliczni – to w tych sytuacjach najczęściej wciąż płacimy gotówką. Poza tym przy użyciu gotówki bywają opłacane zamówienia z odbiorem osobistym, przede wszystkim płatności „przy odbiorze” za zakupy w Internecie.

Oba typy płatności - bezgotówkowy i gotówkowy - mają swoje plusy i minusy. Wiele jednak przemawia na korzyść płatności bezgotówkowych. Zapewniają nie tylko wygodę i bezpieczeństwo, ale także szybkość płatności i możliwość dokonywania jej na odległość, przy zakupach w sieci.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam