Odsetki od kredytu refinansowego a koszty uzyskania przychodów

2014-11-14 11:13:38

Wiele osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, posiłkuje się kredytami różnego typu, w tym refinansowymi. Pojawia się wskutek pytanie - czy można wliczyć odsetki od pożyczki dla firmy w koszty uzyskania przychodu?

Odsetki od kredytów firmowych stanowią koszt uzyskania przychodu. Zalicza się je w koszty działalności adekwatnie do sytuacji. Jak to wygląda w przypadku kredytu refinansowego?

Dla celów podatkowych nazwa zaciągniętego zobowiązania finansowego nie ma żadnego znaczenia. Kredyt gotówkowy i refinansowy traktowane będą przez fiskusa tak samo. Liczy się jedynie cel, w jakim firma pożyczyła pieniądze, oraz adekwatna dokumentacja. Jeżeli firma posiadała kilka kredytów, na przykład na zakup urządzeń, i zamieniła je na jeden kredyt refinansowy, także odsetki od tego kredytu mogą zostać zaliczone w koszty uzyskania przychodu.

Kiedy i w jaki sposób rozliczamy odsetki od kredytu? Uwzględnić należy dwie sytuacje:

- jeżeli kredyt posłużył przedsiębiorcy na zakup środka trwałego, odsetki naliczone przed oddaniem środka trwałego do użytku zwiększają jego wartość i podlegają rozliczeniu w odpisach amortyzacyjnych.

- odsetki naliczone po przekazaniu środka trwałego do użytkowania można z kolei zaliczać w koszty prowadzonej działalności w terminie ich uregulowania.

Bardzo istotne dla przedsiębiorców jest posiadanie adekwatnej dokumentacji kredytowej i sposobu rozdysponowania środków. W razie kontroli podatkowej będzie należało wykazać faktyczny związek między zaciągniętą pożyczką a prowadzoną działalnością gospodarczą.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam