Odsetki od kredytu konsolidacyjnego dla firmy a podatek

2014-11-13 14:13:48

Kredyty dla firm są nieco bardziej skomplikowane od kredytów dla osób fizycznych. Gdy osoba prowadząca firmę posiada zobowiązania finansowe, które zaciągnęła na potrzeby prywatne i firmowe, dokonując ich konsolidacji, pojawia się szereg wątpliwości w kwestiach podatkowych.

Zasadnicza kwestia problematyczna dotycząca kredytów konsolidacyjnych dla firm dotyczy możliwości zaliczenia odsetek od kredytu w koszty uzyskania przychodu. Jak to wygląda w praktyce?

Zgodnie z indywidualną interpretacją podatkową, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej z Łodzi w dniu 26 września 2013 roku, podatnik, który posiada kredyt konsolidacyjny, może zaliczyć odsetki do kosztów uzyskania przychodu w momencie faktycznego ponoszenia tych kosztów. Decyzja ta powinna ucieszyć wielu przedsiębiorców, ale powinni oni zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół - to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia, że pomiędzy płatnością zobowiązania a działalnością gospodarczą zachodzi związek.

Istotne dla podatnika jest także to, że organ podatkowy nie kwestionuje treści umowy z bankiem. Nie jest istotny typ kredytu, ani jego nazwa. Obojętne, czy mamy do czynienia z kredytem firmowym, czy konsolidacją kilku pożyczek. Ważne, by podatnik mógł wykazać, że pożyczka i odsetki dotyczą działalności gospodarczej. Wówczas koszt odsetek od kredytu konsolidacyjnego będzie można zaliczyć w koszt uzyskania przychodu.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam