Co warto wiedzieć o pożyczkach?

2014-11-13 13:42:10

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki, warto poznać kilka istotnych informacji na temat tego rodzaju zobowiązań finansowych.

Pożyczki bywają przydatne w wielu sytuacjach. Mogą uratować nas w momencie przejściowego kryzysu finansowego lub pozwolić na realizację marzeń. Bez względu na sytuację, powinniśmy jednak wiedzieć o nich co nieco.

Wybór najkorzystniejszej pożyczki powinniśmy zacząć od porównania kilku ofert. Bardzo istotne parametry to:

- odsetki, które wynikają z poziomu oprocentowania,

- koszt ubezpieczenia i innych usług dodatkowych, jeśli takowe mają miejsce,

- koszt prowizji,

- koszt opłaty przygotowawczej, jeśli występuje.

Wszystkie powyższe informacje znajdziemy w formularzu informacyjnym o kredycie konsumenckim, jaki otrzymamy od banku, wnioskując o pożyczkę. Zapoznanie się z podanymi informacjami powinno być naszym pierwszym krokiem na drodze do zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Porównanie wielu ofert pod podanymi względami gwarantuje nam wybór korzystnej opcji.

Poza pożyczką gotówkową istnieją także pożyczki hipoteczne i pożyczki konsolidacyjne. To ostatnie rozwiązanie pozwala połączyć wiele zobowiązań finansowych w jedno. Przy wydłużeniu czasu kredytowania dla pożyczki konsolidacyjnej istnieje możliwość obniżenia wysokości raty miesięcznej. To korzystne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Pożyczki hipoteczne zapewniają tymczasem najniższy koszt spłaty zadłużenia spośród pozostałych typów pożyczek, ale opłaca się tylko przy wyższych kwotach. Wszystko z powodu konieczności zabezpieczenia spłaty zadłużenia wpisem hipotecznym.

W każdym przypadku przy zaciąganiu zobowiązania należy bardzo dokładnie przeanalizować umowę i wszystkie załączniki do niej. Warto porównywać oferty, dopytywać o wszystkie niejasności, by wybrać jak najkorzystniejszą opcję dla siebie.

Tomasz Słupczyński