Czy konto z debetem się opłaca?

2014-11-13 18:21:05

Konto osobiste pozwala na dokonywanie wielu operacji finansowych i na sprawne zarządzanie środkami, znajdującym się na rachunku bankowym.

Możliwość uruchomienia debetu w koncie daje nam  sporo możliwości. Jak właściwie działa debet i czy to się opłaca?

Konto z debetem to popularne rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób. Przyznanie debetu i jego wysokość jest ustalany w umowie z bankiem. Rozwiązanie to pozwala na dysponowanie określoną pulą środków, gdy zabraknie nam własnych pieniędzy na koncie. Kwota debetu jest ustalana w wysokości uzależnionej od naszych dochodów i zdolności kredytowej. Debet jest odnawialny, a każda wpłata na rachunek bankowy powoduje zmniejszenie bieżącego zadłużenia. Zaletą konta bankowego z debetem jest swobodna możliwość dysponowania dodatkowymi środkami. Możemy z nich korzystać, ale nie musimy. Odsetki są naliczane tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty.

Debet w koncie jest bardzo wygodny. Można o niego wnioskować praktycznie w każdej instytucji finansowej, w której posiadamy ROR. Jeśli tylko wykazujemy wymaganą zdolność kredytową i użytkujemy konto w danym banku od 1-3 miesięcy, nie powinniśmy mieć kłopotu z jego uzyskaniem.

Koszty wykorzystywanego debetu zależą od oferty danego banku, ale zwykle jego oprocentowanie zbliża się do najwyższej granicy, jaka obowiązuje przy aktualnych stopach procentowych. Generalnie jednak z debetu najczęściej korzysta się w sytuacjach kryzysowych, gdy i tak trzeba pożyczyć skądś pieniądze oraz w momencie, gdy trafiamy na różnego typu okazje cenowe. Jeśli na przykład planowaliśmy z najbliższej wypłaty dokonać zakupu AGD na święta w prezencie dla rodziny, ale tylko przez kilka kolejnych dni możemy zrobić to taniej o kilkanaście procent, możemy wykorzystać do płatności za zakupy środki z debetu i spłacić go, gdy tylko otrzymamy przelew wynagrodzenia.

Konto z debetem jest wygodne i praktyczne, opłaca się z niego korzystać z głową. Jeśli spłacamy debet na bieżąco, a korzystamy tylko w nielicznych sytuacjach, koszty jego posiadania nie będą stanowić większego problemu.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam