Kiedy bank zaksięguje na koncie przelew?

2014-11-14 12:41:59

Oczekiwanie na przelew może być nerwowe i niecierpliwe, szczególnie jeśli bardzo nam się spieszy. Jak obliczyć, kiedy przelew, wysłany przed nadawcę, dotrze na nasze konto?

Potrzeba sprawdzenia czasu dotarcia pieniędzy wysyłanych z konta na inne, dotyczy zarówno przelewów, które mamy otrzymać, jak i tych, które sami wykonujemy. Od czego właściwie zależy data zaksięgowania przelewu?

Kwestie dotyczące księgowania transakcji reguluje ustawa o usługach płatniczych. Opiera się ona na unijnej dyrektywie, która związana jest z płatnościami PSD (Payment Services Directive). Przelewy w Polsce są przesyłane za pośrednictwem systemu Elixir. Jego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIK). Każdego dnia przelewy są księgowane w trzech sesjach.

Godziny księgowania transakcji mogą być różne dla poszczególnych instytucji finansowych. Moment wpłynięcia środków na konto zależy właśnie od momentu zaksięgowania ich na koncie przez bank adresata. Pieniądze wpływają na rachunki klientów w tak zwanych sesjach. Sesje mogą być przychodzące (wówczas na nasze konto wpływa np. wynagrodzenie) i wychodzące (wówczas z naszego konta pobierane są środki).  Godziny realizowania sesji można sprawdzić na stronie internetowej naszego banku, można także zasięgnąć takiej informacji w oddziale lub na infolinii.

By sprawdzić, w którym momencie otrzymamy przelew, należy sprawdzić godzinę sesji wychodzącej z banku, z którego zrealizowano płatność. Później należy ustalić godzinę sesji przychodzącej na naszym koncie. Do ustalenia tych informacji wystarczy parę chwil i dostęp do Internetu. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż sprawdzanie stanu konta co kwadrans i niecierpliwe oczekiwania na przelew.

Zdarzają się sytuacje, w których przelewy wysyłane do kilku osób (na przykład do pracowników) docierają w różnym czasie, mimo że zostały zlecone w tym samym momencie. Może tak się zdarzyć szczególnie, jeśli część osób ma konto w tym samym banku, co nadawca przelewu. Dzieje się tak, dlatego że sesje w danym banku są tak dopasowane, by wychodzące i przychodzące dobrze ze sobą współgrały. To dlatego pieniądze przelewane z konta na konto w tym samym banku docierają do odbiorcy nawet w kilkanaście sekund.

Na szybki transfer pieniędzy można tez liczyć, jeśli nadawca i odbiorca mają konta w różnych bankach, ale transakcja przesyłu środków zostanie zrealizowana poprzez usługę przelewów natychmiastowych. Oba banki uczestniczące w tym muszą wspierać tę usługę. Przelewy natychmiastowe są realizowane w kilka minut.

Zamiast więc zastanawiać się, jak długo jeszcze poczekamy na realizację przelewu, lepiej od razu sprawdzić godziny sesji w banku i mieć pewność, kiedy pieniądze dotrą na właściwe konto.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam