Co oferują banki w ramach kont dla organizacji non-profit?

2014-11-14 10:31:55

Kto bardziej zasługuje na preferencyjne warunki kont rozliczeniowych niż organizacje non-profit, czyli podmioty użytku publicznego? Przecież za cel stawiają one sobie nie zarabianie, ale pomoc finansową potrzebującym. Które banki, doceniając cały ich wysiłek, zaoferują najtańsze rachunki bieżące?

Organizacje non profit opierają się na działalności, która nie ma na celu osiągnięcie zysku. Z racji charakteru takich organizacji, banki posiadają w swojej ofercie, bezpłatne rachunki dla tych podmiotów. Darmowe konta, przelewy i wypłaty z bankomatów nie są dostępne jednak w każdym banku, dlatego warto porównać kilka ofert. Przedstawmy zatem kilka propozycji.

BZ WBK oferuje rachunek z opłatą za jego prowadzenie do 6 zł miesięcznie, w zależności od wysokości salda na tym koncie. Przelewy i wpłaty na rachunek ustalane są indywidualnie dla właściciela organizacji. Karta do konta wydawana jest bezpłatnie, natomiast oplata za jej użytkowanie nie zostanie naliczona tylko wtedy, gdy w poprzednim miesiącu dokona się nią transakcji bezgotówkowych na kwotę nie mniejszą niż 500 zł.

Bank BGŻ ma do zaproponowania organizacjom non-profit pakiet Społeczny Lider, w ramach którego nie naliczy opłat za prowadzenie rachunku bieżącego oraz płaty i wypłaty gotówkowe dokonywane w oddziale. Jedyna opłata, jaka obowiązuje w ramach tego pakietu, to prowizja za użytkowanie karty debetowej, w wysokości 5 zł miesięcznie.

W ING Banku Śląskim rachunkiem dedykowanym dla organizacji non-profit jest Konto z Lwem ZYSK. Jest to konto bezpłatne, ale pod warunkiem, że będzie się z niego aktywnie korzystać. W przeciwnym wypadku opłata miesięczna wyniesie 9 zł. Przelewy również są darmowe, o ile organizacja spełni ten sam warunek, co wymieniony wcześniej. W przypadku braku aktywności, opłata za każdy przelew, pobierana jest w wysokości 0,9 zł. Wypłaty dokonywane w oddziale banku są bezpłatne. Za wpłaty z kolei bank nalicza prowizję 10 zł i dodatkowo 0,5% od kwoty transakcji.

Wybierając najlepszy rachunek bankowy dla organizacji non-profit, kierujemy się głównie ceną. Nic w tym dziwnego, skoro organizacje te nie są nastawione na osiąganie zysków i często nie mają wystarczających środków na pokrycie ewentualnych opłat. Jak widać powyżej, niewiele banków proponuje atrakcyjne konta dla tego rodzaju podmiotów gospodarczych. Instytucje finansowe, w przeciwieństwie do organizacji non-profit, nastawione są na zyski i niechętnie zgadzają się na obniżenie opłat. Zawsze jednak można znaleźć kilka ofert, które spełnią wymogi nawet najbardziej wymagającego klienta.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam