Wybieramy konto dla nastolatka

2014-11-13 11:48:26

Lepiej przekazywać nastolatkowi kieszonkowe w gotówce czy może wpłacać je na konto? Comperia.pl radzi, by już od młodzieńczych lat zapoznawać podopiecznych z tajnikami świata finansów. Zacząć warto od założenia dziecku konta osobistego. Do którego banku w tym celu warto się udać?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy nastolatek powinien mieć konto w banku. Rachunki osobiste są dostępne dla osób, które ukończyły 13 rok życia, w większości banków. Posiadanie przez nastolatka konta bieżącego niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim młodzi ludzie nie muszą nosić przy sobie gotówki. Posiadanie karty płatniczej daje zatem pewien rodzaj bezpieczeństwa. Ponadto podczas wyjazdów na kolonie czy zimowiska - w razie gdyby naszemu dziecku zabrakło pieniędzy - możemy mu po prostu przelać potrzebną kwotę z własnego konta.

Konto dla nastolatka to również nauka oszczędzania - obojętnie czy będzie to gromadzenie funduszy na wakacje czy zbierania na inne wydatki. Oprocentowanie na rachunkach młodzieżowych jest bardzo niskie, ale nie o samo pomnażanie pieniędzy musi chodzić. Wystarczy, że będą gromadzone w banku, przez co nie będą tak kusić do ich wydawania.

Zakładając rachunek dziecku, nie musimy się obawiać, że szybko wyda ono całą kwotę zgromadzoną na koncie. Na rynku bankowym istnieją konta z kontrolą rodziców, które dają możliwość ustalenia maksymalnego limitu dziennych wypłat gotówki z bankomatu.

Warunki dostępnych ofert rachunków dla nastolatków różnią się w zależności od banku. Najczęściej są to rachunki darmowe, w ramach których bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta czy przelewy. W jakich bankach zatem szukać? Przykładowo mBank proponuje rachunek izzyKonto z darmowymi przelewami i wypłatami z bankomatów własnych instytucji (w pozostałych przypadkach kosztują 5 zł od transakcji). Opłata miesięczna za użytkowanie karty debetowej wynosi 4 zł, ale jeśli bank odnotuje w danym miesiącu wpływy na rachunek w wysokości min. 100 zł łącznie, opłata ta będzie zniesiona. W powyższej ofercie istotne jest to, że bank nie wymaga, aby rodzic czy opiekun nastolatka posiadał konto w mBanku.

PKO oferuje Konto Pierwsze, które posiada podobne do powyższych warunki z tą jednak różnicą, że opłata za użytkowanie karty debetowej wynosi 3 zł miesięcznie. Przelewy internetowe (zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzne) są darmowe. Bezpłatne są także wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Darmowe konto dla młodzieży proponuje tymczasem Bank BP w ofercie Cool Konto. Mimo że brak w tym przypadku opłaty za prowadzenie konta i użytkowanie karty płatniczej, dodatkowe koszty pojawiają się w zakresie pobierania gotówki z bankomatów innych niż należące do banku - korzystanie z tych drugich jest bezpłatne.

Rachunki dla nastolatków są z reguły bezpłatne, ale warto sprawdzać, co jeszcze dodatkowo posiada w ofercie każdy bank. Ponadto, z punktu widzenia rodzica, należy zastanowić się, czy lepiej i wygodniej byłoby mieć rachunek osobisty w tym samym banku, co nasze dziecko. Zaletą takiego rozwiązania jest głównie to, że przelane przez nas środki na ROR nastolatka znajdą się od razu na jego koncie. Jest to ważne w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam