Jak inwestować małe kwoty?

2014-11-05 12:39:19

Inwestowanie pieniędzy nie jest przeznaczone wyłącznie dla osób posiadających znaczne oszczędności. Korzystać z tego sposobu pomnażania oszczędności powinni także posiadacze nawet niewielkich nadwyżek finansowych.

Regularne inwestycje, nawet niewielkiego kapitału, wymagają sporo uwagi i wiedzy z zakresu finansów. Przede wszystkim ze względu na liczne możliwości, jakie oferują instytucje finansowe. Które z nich wybrać i na jak długo inwestować oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie?

Swoje oszczędności możemy zanieść do banku, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, towarzystwa ubezpieczeniowego lub na giełdę papierów wartościowych. To, z jakiej oferty skorzystamy, zależy tylko od naszych oczekiwań finansowych i akceptowanego ryzyka. Jeżeli chcemy zarobić dużo, w krótkim czasie i jesteśmy w stanie przyjąć ryzyko braku zarobku albo nawet utraty części swoich oszczędności, możemy zainwestować w akcje. Natomiast, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie naszych środków, za cenę niskiego oprocentowania, wybierzmy depozyty bankowe.

Aby otworzyć lokatę na określony czas, banki zazwyczaj wymagają ulokowania minimalnej kwoty, która zwykle nie może być mniejsza niż 1 tys zł. Dlatego lepszym rozwiązaniem, może być przy drobnych oszczędnościach konto oszczędnościowe. Oprocentowanie na takich rachunkach jest zazwyczaj zmienne i najniższe spośród innych form oszczędzania. Są jednak liczne korzyści, wynikające z ulokowania środków na koncie oszczędnościowym. Przede wszystkim jest to rachunek otwierany na czas nieokreślony i zgromadzone na nim fundusze możemy w dowolnym czasie wypłacić, bez utraty wypracowanych odsetek. Na konto oszczędnościowe można też w dowolnym momencie dopłacać. Możemy zatem co kila miesięcy, tygodni czy dni przelewać na nie dowolną kwotę. Banki nie wymagają comiesięcznych wpłat, dlatego sami decydujemy, kiedy i jaką sumą zasilamy swój rachunek.

Inwestując nadwyżki finansowe na koncie oszczędnościowym w banku, bezpieczeństwo naszych pieniędzy zapewnia także Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w razie utraty płynności finansowej przez daną instytucję, wypłaca 100% równowartości zgromadzonego kapitału, do kwoty równowartej w złotówkach 100 tys. euro.

Odsetki za pieniądze ulokowane na koncie oszczędnościowym dopisywane są do rachunku zazwyczaj co miesiąc, choć tylko od banku zależy, czy ustali inny termin. Dzięki temu, nie musimy na nie czekać kilku miesięcy na otrzymanie zysku od powierzonej bankowi kwoty, jak to ma się w przypadku lokaty bankowej. Zacznijmy zatem jak najszybciej zarabiać i nie pozwólmy, aby nasze pieniądze traciły na wartości w skarbonce.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam