Konto oszczędnościowe dla emeryta

2015-03-05 08:54:58

Emeryci coraz częściej idą z duchem czasu. Zakładają konta bankowe, korzystają z Internetu, bankowości elektronicznej i szeregu innych, nowoczesnych usług. Specjalnie z myślą o nich powstają konta osobiste dla seniorów. A co z ofertą oszczędnościową banków?

Pierwszym kryterium przy wyborze produktu bankowego dla emeryta powinna być niska cena, a najlepiej całkowity brak opłat związanych z prowadzeniem danego rachunku osobistego lub konta oszczędnościowego. Kolejnym ważnym czynnikiem jest łatwość obsługi danego konta oraz dostępność placówek banku w dogodnej lokalizacji. Pamiętajmy, że seniorzy w większości wolą osobisty kontakt z doradcą, np. wpłacając lub wypłacając pieniądze z rachunku - czy to osobistego, czy oszczędnościowego.

Sprawdź też: Jak oszczędzać na emeryturę, inwestując?

Konta osobiste z bonusem

Wiele banków oferuje emerytom specjalne konta rozliczeniowe dla seniorów, które - mimo iż niekoniecznie tanie - powiązane są z usługami cennymi dla dojrzalszych klientów banku. Konta seniora zazwyczaj są powiązane z szeregiem zniżek - na przykład w aptekach. Taką opcję w swojej ofercie ma między innymi Bank Pocztowy, BZ WBK i wiele innych instytucji finansowych. Alior Bank z kolei przyciąga uwagę przedstawicieli wspomnianej grupy wiekowej możliwością opłacania rachunków w placówkach banku za darmo.

Oszczędzanie w banku się opłaca

Poza zwykłym kontem rozliczeniowym, na które wpływa emerytura, emeryci mogą z powodzeniem korzystać z wszelkich innych produktów bankowych. Jeśli tylko mogą sobie na to pozwolić, mają możliwość otworzenia konta oszczędnościowego lub założenia lokaty. Wielu emerytów niechętnie gromadzi kapitał w banku, uważając, że oszczędzanie w instytucji finansowej się nie opłaca albo nie jest bezpieczne. Na szczęście ta świadomość się zmienia, a seniorzy chętniej skłaniają się ku temu, by zainwestować uzbierane środki w oprocentowaną lokatę lub złożyć je na konto oszczędnościowe.

Zalety konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe to idealna dla emerytów opcja oszczędzania. Obsługiwanie rachunku jest wygodne i łatwe. Konto może być podpięte do bankowości elektronicznej, co umożliwi błyskawiczny dostęp do środków. Za jego prowadzenie w zdecydowanej większości przypadków nie są pobierane opłaty (choć zwykle tylko 1 wypłata z konta w miesiącu jest bezpłatna). Posiadacz rachunku oszczędnościowego ma swobodny dostęp do zgromadzonych środków. Gdy pojawi się okoliczność, w której będzie musiał podjąć pieniądze z banku, nie straci odsetek.

Sprawdź też: IKE, czyli zarabiaj bez podatku Belki

Warto rozważyć założenie takiego konta - nawet na emeryturze można przechowywać nadwyżki finansowe na oprocentowanym rachunku zamiast w przysłowiowej skarpecie, która pozwala jedynie na zbieranie pieniędzy, ale nie daje w żaden sposób na nich zarobić.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam