Umowa otwarcia konta przesyłana kurierem: czy jest się czego obawiać?

2014-11-19 14:58:26

Otwarcia rachunku osobistego możemy dokonać w sposób tradycyjny, poprzez wizytę w banku, lub za pośrednictwem Internetu. W tym drugim przypadku instytucje finansowe wymagają przelewu autoryzacyjnego (w celu potwierdzenia danych osobowych) lub podpisania umowy w obecności kuriera. Czy to ostatnie rozwiązanie jest bezpieczne?

Zanim skorzystamy z możliwości zawarcia z bankiem umowy o konto za pośrednictwem kuriera, wypełniamy wniosek o otwarcie rachunku, dostępny na stronie internetowej danej instytucji. Zazwyczaj musimy także wysłać do banku kserokopię swojego dowodu osobistego. Dokument tożsamości będzie nam też potrzebny w czasie podpisywania umowy za pośrednictwem kuriera, który ma obowiązek sprawdzić, czy umowa o otwarcie rachunku została podpisana przez właściwą osobę.

Czy forma zawarcia umowy otwarcia konta za pośrednictwem kuriera, a więc osoby trzeciej, jest bezpieczna? Czego możemy się obawiać? Pierwsza myśl, jaka się w związku z tym pojawia, to przede wszystkim pytanie, czy nasze dane osobowe będą bezpieczne. Przecież wszystkie informacje zawarte są w umowie, którą zabiera ze sobą kurier. Banki na szczęście zapewniają ochronę naszych danych i zabezpieczają się przed wszelkimi nadużyciami, jakie mogłyby powstać. Przede wszystkim instytucje finansowe mają podpisane umowy o poufności z kurierami. Poza tym, po podpisaniu umowy kurier wkłada ją w tzw. bezpieczną kopertę i zamyka jeszcze w naszej obecności.

Ponadto podczas zakładania konta za pośrednictwem Internetu i podpisywania umowy na odległość w obecności kuriera, jesteśmy częstokroć w telefonicznym kontakcie z doradcą bankowym, który na bieżąco informuje nas o postępie procesu otwarcia rachunku.

Zawsze jednak należy indywidualnie oceniać ryzyko i jeżeli coś nas zaniepokoi, udajmy się do placówki bankowej, w której wszystkie transakcje są bezpieczne. Warto mieć oczy szeroko otwarte.

Ostatnimi czasy jednak klienci coraz częściej korzystają z możliwości dokonania przelewu internetowego na symboliczną kwotę (1 gr czy 1 zł) jako formy autoryzacji otwarcia rachunku, i potwierdzenie naszych danych osobowych. Dzięki temu nie jest konieczne podpisywanie umowy przy kurierze albo w oddziale banku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam