Dokąd po kredyt na zakup wyposażenia biura?

2014-11-05 12:24:36

Niemal każda osoba rozpoczynająca własną działalność gospodarczą potrzebuje na start dobrze wyposażonego biura. Koszt tego przedsięwzięcia potrafi był całkiem spory, a początkującemu przedsiębiorcy, który nie posiada jeszcze udokumentowanego dochodu, o kredyt wcale nie jest łatwo.

Na początku prowadzenia firmy przedsiębiorca ponosi zwykle spore koszty inwestycyjne. Musi zgromadzić pieniądze min. zakup maszyn, urządzeń czy chociażby wyposażenia otwieranego biura. Gdy własnych pieniędzy na ten cel brakuje, na myśl przychodzi kredyt.

Niestety, największy wybór ofert mają firmy, które działają już jakiś czas na rynku i mogą wykazać się zdolnością kredytową. Preferowane przez banki na kredytobiorców są firmy działające przynajmniej od roku, jednak w niektórych instytucjach finansowych czas ten skracany jest do 6 lub nawet 3 miesięcy. Oferty kredytów na start są tymczasem spotykane dość rzadko - jedynie kilka banków je udostępnia, m.in. Idea Bank i FM Bank. Warto podkreślić, że wymóg prowadzenia działalności gospodarczej przez określony czas niejednokrotnie znoszony jest w przypadku wolnych zawodów, np. lekarzy, stomatologów, prawników, weterynarzy.

Ubiegając się o kredyt na wyposażenie biura, trzeba także posiadać pozytywną historię kredytową. Banki sprawdzają, czy dotychczasowe pożyczki były spłacane terminowo i czy obecnie przedsiębiorca nie ma zaległych zobowiązań.

Przy wyborze kredytu na wyposażenie biura istotne jest to, aby wszystkie zakupy były udokumentowane za pomocą faktury VAT, rachunku czy umowy kupna-sprzedaży. Warto więc już wcześniej przygotować się do tego i zaplanować, co będzie przedmiotem finansowania. Banki niechętnie udzielą nam kredytu na rzeczy używane. W takich okolicznościach lepiej będzie skorzystać z pożyczki na nieokreślony cel. Jest ona jednak dostępna głównie dla osób fizycznych, posiadających odpowiednią zdolność kredytową. Jeżeli dopiero startujemy z własnym biznesem i nie uzyskujemy wystarczających dochodów, tego typu oferta może być poza naszym zasięgiem.

Istotne znaczenie przy kredycie na wyposażenie biura ma również to, jakie wyposażenie jest nam niezbędne. Banki - w ramach kredytów celowych - nie kredytują wartości nietrwałych majątku firmowego. Zakup biurka czy fotela do firmy trzeba będzie sfinansować z własnych środków. Kredyty na wyposażenie firmy mogą być przeznaczone np. na zakup maszyn lub urządzeń (do salonu kosmetycznego czy gabinetu stomatologicznego etc.). W przypadku biura mogą to być urządzenia RTV czy AGD. Zakupione urządzenia muszą być atrakcyjnym dla banku zabezpieczeniem na wypadek niepowodzenia firmy i braku spłaty kredytu. Przedsiębiorcy mają również możliwość sfinansowania tego rodzaju zakupów w inny sposób niż bankowy kredyt. Korzystnym rozwiązaniem (także ze względów podatkowych) może być również leasing.

 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam