Kiedy zadłużony nie dostanie pożyczki?

2014-11-20 15:16:23

Nie zawsze bank lub firma pożyczkowa przychyli się do naszego wniosku o pożyczkę. W pewnych sytuacjach nie będziemy mieć szans na uzyskanie finansowania. Sprawdź, kiedy.

Statystycznie aż 60 proc. Polaków posiada przynajmniej jeden kredyt gotówkowy. Taka imponująca wartość sprawia, że rynek finansowy jest wciąż nienasycony i stale się rozwija. Powstają coraz to nowe pozabankowe instytucje pożyczkowe, a to powoduje wzrost konkurencyjności. Banki i firmy pozabankowe prześcigają się w uatrakcyjnianiu swoich ofert produktowych. Formalności kredytowe ograniczane są do niezbędnego minimum. W ten sposób jednak pożyczkodawcy ponoszą większe ryzyko kredytowe.

Sprawdź też: Dokąd po pożyczki bez dochodu?

Istnieją jednak pewne reguły, których instytucje finansowe się trzymają i nie zgadzają na żadne negocjacje, nawet za cenę utraty potencjalnego klienta. Niespełnienie kryteriów dotyczących oceny zdolności kredytowej przez wnioskodawcę wiąże się z nieprzyznaniem pożyczki. To od zdolności kredytowej zależy maksymalna kwota kredytu, okres spłaty i wysokość raty. Ona jest pewnego rodzaju gwarancją, że pożyczkodawca spłaci zaciągnięte zobowiązanie. Trudno będzie uzyskać pożyczkę, jeżeli nasze zarobki nie są wysokie i dodatkowo spłacamy już kilka kredytów.

Pożyczki nie dostaniemy również wtedy, gdy spóźnialiśmy się wcześniej z płatnościami rat w terminie. Banki mają obowiązek dokonywania oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy na podstawie raportu z BIK-u, a w tej bazie znajdują się wszystkie informacje o kredytach konsumentów, ich wysokości, kwocie zadłużenia, terminach, w jakich dokonywali oni spłat. Tylko niektóre firmy pozabankowe nie opierają decyzji o przyznaniu kredytu wyłącznie na podstawie oceny scoringowej BIK-u lub przymykają oko na małe kwoty zadłużenia i niewielkie opóźnienia w spłatach zobowiązań.

O pożyczkę w banku trudno będzie się ubiegać osobie, która pracuje na czarno i nie może udokumentować swoich dochodów. Ratunkiem w tej sytuacji ponownie okazują się firmy pozabankowe, które reklamują swoje kredyty bez zaświadczeń o dochodach. Z reguły jednak firmy próbują telefonicznie potwierdzić u pracodawcy, czy dana osoba rzeczywiście otrzymuje wynagrodzenie w oświadczonej wysokości. Warto to skonsultować ze swoim przełożonym, zanim złożymy wniosek o kredyt, gdyż pracodawcy niechętnie o tym rozmawiają.

Sprawdź też: Szukasz pożyczki bez zaświadczeń? Wybierz społecznościową

Nie dostaniemy pożyczki również wtedy, gdy nasze wynagrodzenie zostało już zajęte przez komornika. Wówczas nasz rachunek bankowy zostaje zablokowany i możemy wypłacać środki tylko do kwoty wolnej od zajęć. Żaden bank, ani firma pozabankowa nie oceni pozytywnie wiarygodności klienta i nie udzieli mu kredytu, jeśli ciąży na nim prawomocny wyrok sądowy o egzekucji komorniczej.

Marzena Kazbieruk