Wady i zalety porównywarek kredytów hipotecznych

2014-11-06 13:58:55

Porównywarki kredytów hipotecznych to bardzo wygodne narzędzia, które ułatwiają wybór najkorzystniejszej oferty banku. Nie są jednak pozbawione kilku drobnych wad. Sprawdź, czego możesz się dzięki nim dowiedzieć, a o co będziesz musiał zapytać w banku samodzielnie.

Coraz więcej porównywarek produktów finansowych pojawia się w Internecie. Bez wątpienia są bardzo przydatne, ale warto traktować je tylko jako pewną prognozę ofert i narzędzie wstępnej analizy.

Porównywarka, nawet ta najbardziej zaawansowana, jak Comperia.pl, nie ma dostępu do danych osobowych osoby zainteresowanej danym produktem bankowym. Nie jest więc w stanie wziąć pod uwagę jej indywidualnej zdolności kredytowej i historii w BIK-u, które mają decydujący wpływ na to, czy oferta prezentowana przez porównywarkę będzie w stu procentach dostępna dla danej osoby. Zdolność kredytową można oczywiście oszacować, używając do tego kalkulatora zdolności kredytowej, ale jeśli chodzi o wiarygodność kredytową, to bez zbadania BIK-u osoby zainteresowanej kredytem, nie uda się jej ocenić.

Analizując oferty różnych banków, które zbiera i przedstawia porównywarka, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie koszty kredytu. Warto przeanalizować nie tylko oprocentowanie nominalne, ale również rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). Warto pamiętać, że na koszt kredytu mają wpływ takie elementy, jak prowizja i ubezpieczenie (np. polisa na życie). Wszystkie tego typu koszty policzy za nas porównywarka, a do tego otrzymamy zestawienie ofert, które najczęściej możemy w różny sposób sortować (np. od najniżej raty albo od najniższego oprocentowania itd.).

Mimo wszystko miejmy świadomość tego, że banki, udzielając kredytów, dokonują oceny klienta i analizy jego sytuacji finansowej, kierując się własnymi wytycznymi. Porównywarka nie jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkich aspektów, jak wspomniana historia kredytowa klienta. Informacje tego typu mają zasadniczy wpływ na ostateczny koszt kredytu i na to, czy klient w ogóle go otrzyma. Bank sprawdzi, czy nie było zaległości lub opóźnień przy spłacaniu poprzednich zobowiązań. Gdy osoba będzie charakteryzowała się większym ryzykiem, droższy będzie w jej przypadku kredyt.

Porównywarka zawsze powinna być traktowana jako sposób na wstępną selekcję ofert. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że często pojawiają się tam produkty, które nie zawsze będą dostępne dla wszystkich klientów określonego banku.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam