Konsolidacja: wygodna, ale czy opłacalna?

2014-10-30 10:18:18

Konsolidacja kredytów gotówkowych jest reklamowana jako bardzo opłacalne działanie. Połączenie wielu zobowiązań w jedno ma kredytobiorcy ułatwić życie, pomagając obniżyć miesięczne zobowiązania. Jak to wygląda w praktyce?

Konsolidacja polega na połączeniu uprzednio zaciągniętych pożyczek w jedną, przy jednoczesnym ujednoliceniu stopy procentowej, terminu spłaty i innych warunków kredytowych. Brzmi bardzo korzystnie. W rzeczywistości kredyt konsolidacyjny jest wygodnym rozwiązaniem, gdy mamy wiele rat i kredytów do spłacenia. Łatwej pamiętać o uregulowaniu jednej, większej raty, niż kilku mniejszych w różnych terminach.

Koszty kredytu konsolidacyjnego są jednak spore. Miesięcznie zapłacimy mniejszą ratę, ale w końcowym bilansie wysokość naszego zobowiązania wzrośnie. Jeżeli jednak ciężko nam udźwignąć wysokie raty za nieprzemyślane zakupy, można rozważyć możliwość skonsolidowania kredytów. Musimy mieć jednak świadomość, jakie będą całkowite koszty spłaty.

Skąd ten wzrost kosztów? Najczęściej wynika z wydłużenia czasu kredytowania (stąd dużo niższa rata miesięczna) i obowiązku dokupienia opcji dodatkowych (np. ubezpieczenia). Oczywiście nie wszystkie oferty są niekorzystne. Musimy zacząć od porównania obecnie posiadanych zobowiązań (wszystkich warunków, oprocentowania, opłat dodatkowych) z ofertą, jaką proponuje nam bank. Może się okazać, że konsolidacja w naszym przypadku będzie bardzo opłacalna. By tak było, suma całkowitych kosztów kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa od sumy wszystkich konsolidowanych produktów bankowych.

Konsolidacja – jakie należy spełnić wymagania? Jeżeli zdecydowaliśmy się na skorzystanie z propozycji skonsolidowania zobowiązań, musimy przygotować wiele dokumentów. Poza standardowymi poświadczeniami zarobków, zatrudnienia, dokumentów osobistych itp. będziemy zobowiązani do dostarczenia dokumentów związanych z posiadanymi kredytami. Zabezpieczeniem dla kredytu konsolidacyjnego może być hipoteka, to najczęściej stosowana opcja przy dużych kwotach kredytu.

Czy to się opłaca? Trudno określić jednoznacznie, czy konsolidacja kredytu się opłaca. Wiele zależy od sytuacji, rodzaju zaciągniętych zobowiązań i naszych możliwości finansowych. Kredyt konsolidacyjny bywa rozłożony na wiele lat, ma niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy lub karta kredytowa, ale w związku z tym, że spłaca się go przez dłuższy czas, suma całkowitych kosztów będzie większa. To rozwiązanie nie dla każdego, ale z pewnością warto wziąć je pod uwagę.

Renata Grochowska