Cash back - wypłacaj gotówkę ze sklepu jak z bankomatu

2014-10-31 16:06:08

Potrzebujesz gotówki, ale w pobliżu nie ma żadnego bankomatu? Pójdź do sklepu, zapłać za dowolne zakupy kartą i wypłać pieniądze, korzystając z opcji cash back.

Usługa cash back jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Na świecie została wprowadzona już w latach 80 XX wieku. Cash back polega na możliwości dokonania wypłaty gotówki podczas zakupów w sklepie. W Polsce ta opcja jest dostępna od kilku lat, wciąż jednak nie zyskała szerszej popularności. Gotówkę w sklepie mogą wypłacić posiadacze kart debetowych VISA i MasterCard wydanych przez banki, które udostępniają usługę cash back. Gotówkę można wypłacić podczas zakupów dokonywanych przy użyciu karty. Kwota zakupu może być dowolna.

Usługa cash back pozwala na jednorazowe wypłacenie gotówki w kwocie maksymalnej 200 zł. Ilość transakcji dziennie jest nieograniczona, jedynym ograniczeniem jest tylko limit dzienny wypłat z konta. Wadą usługi jest jednak brak możliwości skorzystania z niej za granicą. Na wyjeździe będziemy zmuszeni skorzystać z tradycyjnych bankomatów.

Ogromną zaletą cash backu jest natomiast jego powszechna dostępność i niski koszt. W Polsce można dokonać wypłaty gotówki w odpowiednio oznaczonych punktach handlowych. Jest ich 25 tysięcy. Jest to szczególnie wygodne w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma wielu bankomatów. Może się okazać, że łatwiej będzie nam w nich znaleźć punkt handlowy, który oferuje tę usługę niż bankomat tradycyjny. Istotne jest także to, że usługa jest tania. Wypłata z bankomatów innych sieci bankowych może sporo kosztować, a przecież nie zawsze mamy możliwość skorzystania z bankomatu należącego do naszego banku. Koszt wypłaty gotówki w ramach usługi cash back nie przekracza 1 zł.

Cash back może także oznaczać kilka innych usług. Nazwa ta bywa stosowana przez niektóre banki dla programów typu money back, które gwarantują zwrot części wydanych na zakupy środków na konto bankowe. Określenie to spotyka się także w niektórych sklepach, gdzie za duże zakupy klienci są premiowani zwrotem części środków na kartę podarunkową.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam