Konta oszczędnościowe najpopularniejszą formą oszczędzania

2014-10-28 16:09:11

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown na zlecenie Getin Banku, aż 57 procent Polaków gromadzi nadwyżki finansowe na kontach oszczędnościowych.

Instytut Millward Brown na zlecenie Getin Banku przeprowadził we wrześniu 2014 roku badania „Zachowania finansowe Polaków”.  Na ich podstawie udało się ustalić, że aż 57 procent Polaków odkłada nadwyżki finansowe na kontach oszczędnościowych. To sprawia, że konta oszczędnościowe są najbardziej popularnym produktem do lokowania odłożonych pieniędzy.

Sporym zainteresowaniem wśród oszczędzających Polaków cieszą się także lokaty terminowe. To rozwiązanie wybiera 23 procent uczestników badania w wieku od 49 do 59 lat. Popularnym rozwiązaniem są także różnego typu inwestycje.

Najważniejszym wnioskiem, który wypływa z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown jest fakt, że blisko 2/3 Polaków oszczędza w jakikolwiek sposób. Wśród nich zdecydowana większość robi to tylko okazjonalnie, 1/5 deklaruje stałe odkładanie nadwyżek finansowych.

Badania zlecone przez Getin Bank pozwoliły ustalić, że większość badanych lokuje swoje oszczędności w bezpiecznych produktach bankowych. 57 procent ankietowanych osób wybrało dla swoich pieniędzy miejsce na rachunkach oszczędnościowych. Najmniej popularną formą oszczędzania są według respondentów Indywidualne Konta Emerytalne. Zdecydowało się na nie zaledwie 3 procent respondentów.

Ankieta dotycząca wybranych sposobów oszczędzania jest elementem szerszego badania pod tytułem „Zachowania finansowe Polaków”. Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2014 roku na zlecenie Getin Banku przez Instytut Millward Brown na ogólnokrajowej grupie kwotowo-losowej, powyżej 18 roku życia, przy użyciu metodologii CATI.

Wybierając formę oszczędzania dla siebie, należy zdecydować, na jaki okres czasu chcemy ulokować swoje oszczędności i jakie ryzyko jesteśmy w stanie podjąć. Konto oszczędnościowe jest dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na zachowaniu stałego dostępu do zgromadzonych środków bez utraty zysku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam