Kredyt na dom a kredyt na mieszkanie

2014-10-30 08:14:07

Kredyt hipoteczny kredytowi hipotecznemu nierówny. Zupełnie inaczej wygląda pozyskiwanie środków na zakup nieruchomości niż na budowę domu. Warto zapoznać się z tymi różnicami jeszcze przed podjęciem starań o uzyskanie finansowania.

Do budowy domu niezbędna jest działka. Bez działki nie mamy po co zaglądać do banku. Dopiero posiadanie gruntu o odpowiedniej klasyfikacji (pod zabudowę) da nam szansę na ubieganie się o kredyt mieszkaniowy.

Kolejny ważny punkt na drodze starania się o kredyt na budowę domu to posiadanie projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Oznacza to, że musimy ponieść pewne koszty i zadać sobie nieco trudu jeszcze na długo przed otrzymaniem pierwszej transzy od banku. Musimy rozpocząć procedury uzyskania pozwolenia na budowę, nie wiedząc nawet, czy dostaniemy kredyt. By pozyskać pozwolenie na budowę niezbędne jest skompletowanie szeregu innych dokumentów. Będą to między innymi: warunki zabudowy, zaadaptowany projekt budowlany, warunki przyłączeniowe dla mediów i kilka innych zaświadczeń. Kompletowanie dokumentów trwa i kosztuje. Sam projekt to wydatek około 2-3 tysięcy złotych, do tego należy doliczyć koszt adaptacji, mapek od geodety i innych dokumentów. Trzeba się przygotować na wydatek rzędu 3-4 tysięcy złotych jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę i przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny.

Do wniosku o kredyt na budowę domu należy także dołączyć kosztorys budowlany. W razie przyznania kredytu, będzie on wypłacany w kilku transzach w miarę postępu prac na budowie. Zakończenie każdego etapu będzie wymagało udokumentowania fotograficznego lub wizji lokalnej wykonanej przez przedstawiciela banku. Warto mieć także świadomość tego, jak ważny jest dokładnie sporządzony kosztorys. Niektóre banki wymagają dokumentowania wydatków, dostarczania faktur za materiały i usługi. To dodatkowe utrudnienie, ale coraz więcej banków odstępuje od tak dokładnego sprawdzania postępu prac i wydatków budowlanych.

Jak widać, uzyskanie kredytu na budowę domu jest bardziej skomplikowane, niż w przypadku kredytu na zakup mieszkania. Nie powinno to jednak zniechęcać do planów budowlanych. Przy dobrej organizacji i dbałości o potrzebną dokumentację, można dostać kredyt bez problemu i szybko cieszyć się własnym domem.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam