Zdolność kredytowa bez tajemnic

2014-10-22 14:32:51

Czy wiesz, czym jest zdolność kredytowa i dlaczego jest tak ważna przy ubieganiu się o kredyt w banku? 

Nie ulega wątpliwości, że nie otrzymamy wymarzonego kredytu, nie posiadając zdolności kredytowej. Aby móc starać się o pomoc finansową z instytucji bankowej, musimy posiadać pozytywną historię kredytową i określoną zdolność finansową. Bez spełnienia tych dwóch warunków w zasadzie możemy zapomnieć o uzyskaniu pożyczki.

W przypadku historii kredytowej najczęściej nie ma wielu problemów. Najlepiej, jeżeli mamy spłacone kredyty, bez żadnych zaległości i opóźnień. Niekiedy tak bywa, że banki premiują osoby, które mają już wyrobioną historię kredytową i niechętnie ufają młodym ludziom, stojącym u progu swojej kariery zawodowej, którzy nie posiadają konta oszczędnościowo–rozliczeniowego, nie mają limitu w tym koncie i nie zaciągali nigdy żadnego kredytu. Dodajmy, że wszelkie informacje na temat naszej historii i zdolności kredytowej banki czerpią z Biura Informacji Kredytowej.

Jeżeli nawet nie mamy kłopotów z historią kredytową, to możemy nie uzyskać pozytywnej decyzji kredytowej przez problemy ze zdolnością kredytową. Do jej oceny bank najczęściej wymaga przedłożenia dokumentów świadczących o uzyskiwanych dochodach.

Na zdolność kredytową przyszłego kredytobiorcy wpływa przede wszystkim:

  • wysokość uzyskiwanych dochodów,
  • rodzaj umowy o pracę, z której ten dochód jest uzyskiwany,
  • miesięczne wydatki (przede wszystkim kredytowe).

Ponadto, jeżeli staramy się o wysokokwotowy kredyt, na przykład hipoteczny, to warto w danej chwili nie posiadać żadnych innych zobowiązań kredytowych. Ważne jest również system spłaty innych obciążeń kredytowych. I tak na przykład, jeżeli spłacamy kredyt w równych ratach, to bank jest gotowy pożyczyć nam większą kwotę. Ponadto, jeżeli wydłużymy maksymalnie czas spłaty kredytu, to automatycznie rośnie nasza zdolność finansowa.

Warto również pamiętać, że na naszą zdolność finansową ma również wpływ to, ile posiadamy dzieci na utrzymaniu i czy mamy samochód. To, czy posiadamy odpowiednią zdolność kredytową, możemy orientacyjnie sami sprawdzić za pomocą porównywarki Comperia.pl.

Dzięki wpisaniu w odpowiednie rubryki wszystkich niezbędnych  danych o naszej sytuacji materialnej możemy ocenić, jaki kredyt bank nam może zaoferować i z jaką miesięczną ratą. Oczywiście te wyliczenia są tylko orientacyjne, nie będąc wiążące dla banków.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam