Najtańsze kredyty hipoteczne dla singli: listopad 2014

2014-11-24 18:15:22

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi wydaje się nie słabnąć, gdyż dla wielu osób ciągle jest to jedyna możliwość zakupu własnego mieszkania. W ten profil coraz częściej wpisują się single.

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że pozycja singla w staraniu o kredyt może być trudna, gdyż jest on w pełni uzależniony od swoich zarobków i wszelkie komplikacje w zakresie pracy mogą odbić się na spłacie kredytu. W rzeczywistości bank postawi w pierwszej kolejności na zbadanie zdolności kredytowej, a dopiero później weźmie pod uwagę stan cywilny wnioskodawcy. Należy też dodać, że singiel w wielu przypadkach może być znacznie atrakcyjniejszym klientem niż np. młode małżeństwo.

Określenie zdolności kredytowej

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie warunki może zaoferować bank singlowi, który pobiera wysokie wynagrodzenie w wysokości 5 tys. zł netto miesięcznie, przysługujące mu z tytułu umowy o pracę. Nie posiada też innych zobowiązań kredytowych, a w przeszłości z pomocą banku zakupił już samochód, jednocześnie regularnie odkładając środki na koncie oszczędnościowym i lokatach. Interesująca nas kwota kredytu to 250 tysięcy złotych, przy czym wkład własny to aż 100 tysięcy. Okres kredytowania powinien wynieść 25 lat.

W którym banku najtaniej?

W celu uzyskania najatrakcyjniejszych warunków kredytu, musimy zdecydować się na skorzystanie z ofert pakietowych, wymagających posiadania dodatkowych produktów banku. W takiej sytuacji najwięcej zyskamy w Deutsche Banku, który oferuje oprocentowanie rzeczywiste na poziomie 3,51 proc., co daje ratę w wysokości 1 245 zł. Dodatkowo aż 30 proc. kwoty kredytu można przeznaczyć na dowolny cel, co jednak w naszym przypadku schodzi na drugi plan.

Kolejną ofertą godną uwagi jest kredy Własny Kąt Hipoteczny PKO Banku Polskiego. Tym razem wartość miesięcznej raty wzrośnie do 1 265 zł, a 0procentowanie rzeczywiste wyniesie 3,66 proc. Ponownie jest to oferta pakietowa, jednak w ramach spłaty kredytu możemy skorzystać z jednomiesięcznych wakacji kredytowych w każdym roku spłaty, a samą spłatę bilansować oszczędnościami. PKO BP również dość elastycznie pochodzi do dysponowania otrzymanymi środkami, gdyż 25 proc. przyznanej kwoty można wykorzystać na dowolny cel.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam