Jak poznać całkowity koszt pożyczki?

2014-11-06 13:21:37

Przed skorzystaniem z pożyczki dobrze jest sprawdzić, jakie są jej całkowite koszty. Co ciekawe, ich oszacowanie sprawia wielu konsumentom dość dużo problemów. Gdzie należy szukać informacji na ten temat?

Kredyty to sprawny i szybki sposób na pozyskanie potrzebnych środków finansowych. Jest to efektywne rozwiązanie problemów braku gotówki, dostępne w wielu wersjach, jak choćby kredyty gotówkowe, samochodowe czy hipoteczne. Pożyczanie pieniędzy cieszy się dużą popularnością, a to dlatego, że dzięki temu można zrealizować zamierzony cel, np. zakup telewizora czy auta, bez czekania na to, aż uda nam się odłożyć na to własne środki.

Sprawdź też: RRSO, czyli ile naprawdę zapłacimy za kredyt?

W przypadku wszystkich pożyczek najważniejsze oczywiście są koszty. Wielu kredytobiorców ma trudności ze zlokalizowaniem całkowitego ich kosztu, nie wiedząc, ile przyjdzie im zapłacić bankowi za usługę. Wynika to z faktu, że te osoby patrzą w złym kierunku. Zwykle zwracają uwagę na oprocentowanie nominalne, zapominając o tym, że przecież cena pożyczki czy kredytu to o wiele więcej niż tylko odsetki.

Aby poznać całkowity koszt spłaty, niezbędne będzie spojrzenie szerzej - poza oprocentowanie - to znaczy na pozostałe koszty umowy kredytowej. Nie zapominajmy sprawdzić, ile przyjdzie nam zapłacić za fakt ubezpieczenia (opcjonalnego) pożyczki, ile wydamy na pokrycie prowizji czy innych opłat dodatkowych (np. opłata za przygotowanie wniosku). Dopiero podsumowanie tych wszystkich składowych da nam wgląd w to, ile tak naprawdę będzie kosztował nasz kredyt.

Sprawdź też: Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu?

Zwykle w reklamach kredytów umieszczana jest tylko informacja na temat oprocentowania nominalnego. Nam podstawie takiej reklamy nie warto podejmować decyzji. Można to zrobić dopiero po zajrzeniu do umowy kredytowej. Tam będą wyszczególnione wszystkie informacje o opłatach. Jeśli mamy jakieś wątpliwości lub któreś zapisy budzą nasz niepokój, to nie pozostaje nic innego, jak dopytać w banku o nurtujące nas szczegóły. Pamiętajmy również, że w przypadku kredytów konsumenckich - zgodnie z ustawą o nich - kosztu spłaty muszą być ujęte w formularzu informacyjnym, który wnioskodawca otrzymuje jeszcze przed otrzymaniem umowy kredytowej.

Przy określaniu całkowitego kosztu kredytu bardzo przydatny jest również wskaźnik RRSO. Ten skrót oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Wskaźnik uwzględnia nie tylko oprocentowanie nominalne, ale również wcześniej wspomniane koszty dodatkowe. To sprawia, że można go traktować jako dobry drogowskaz przy ocenie kredytów.

Marzena Kazbieruk