Uważaj na konta z płatnymi bankomatami

2014-11-03 17:54:13

Wydawać by się mogło, że obecnie konto bankowe gwarantuje bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów. W praktyce wcale jednak tak nie jest. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na konkretne konto, warto dobrze przestudiować warunki mowy o ROR.

Konto bankowe posiada obecnie już chyba każdy dorosły Polak. Korzystamy z nich codziennie, dzięki czemu sprawiają, że nasze życie jest zdecydowanie wygodniejsze. Co ciekawe, banki co chwila wprowadzają do oferty produktowej nowe konta bankowe, które mają być jeszcze lepsze niż ich poprzednicy. Wybór jest ogromny i nierzadko klienci kuszą się na promocyjne oferty. Zanim jednak zdecydujemy się na nowy rachunek osobisty, trzeba bardzo uważnie przeanalizować warunki prowadzenia ROR-u. Choć wydaje nam się, że bezpłatne bankomaty to standard, to nie zawsze tak jest.

Dlaczego bezpłatne bankomaty miałyby być w ogóle dla nas tak ważne? Otóż, obecnie klienci praktycznie całkowicie odeszli już od wypłacania pieniędzy z kasy banku. Jeśli potrzebują gotówki, to pozyskują ją z pomocą bankomatu. W zależności od konta bankowego kwestie kosztów wypłaty są różne. Oczywiście na rynku jest całkiem sporo rachunków bieżących, które zapewniają nam darmowe wypłaty z wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Jest jednak wciąż wiele kont, które w tym względzie mają ograniczenia. O jakich ograniczeniach mówimy? Po pierwsze, niektóre banki każą sobie płacić za wypłatę pieniędzy z urządzeń innego właściciela. Zwykle są to niskie opłaty, sięgające 1-5 zł od transakcji, ale jeśli w miesiącu mamy skorzystamy z usługi kilka razy, to nasza kieszeń odczuje (zbędny) wydatek. Po drugie, banki mogą żądać od nas opłaty, jeśli nie wykonamy w ciągu miesiąca określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub wpływy pieniężne na rachunek okażą się zbyt niskie w stosunku do wyznaczonego w umowie limitu. Po trzecie, ograniczenia mogą dotyczyć bankomatów znajdujących się za granicą.

Konkludując, klient, który chce założyć nowe konto bankowe i wydaje mu się, że takie konto będzie gwarantować darmowe wypłaty z wszystkich bankomatów, może być w błędzie. Właśnie z tego powodu zaleca się przed podpisaniem umowy o ROR dokładnie przejrzeć tabelę opłat i prowizji, by sprawdzić, czy rzeczywiście możemy za darmo wypłacać naszego pieniądze, np. w bankomacie sieci Euronet czy innego banku.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam