Polisa do kredytu: czy można z niej zrezygnować?

2014-11-03 13:15:50

Przeglądając oferty kredytów gotówkowych, spotykamy się często z informacją, że powiązane są one z zakupem ubezpieczenia. Czy takie ubezpieczenie jest obowiązkowe? A co, jeśli nie zechcemy wykupować polisy?

Kredyty gotówkowe to produkty finansowe o charakterze krótkoterminowym. Zwykle chodzi o pożyczenie pieniędzy na okres od kilku miesięcy do kilku lat. Drugą cechą charakterystyczną takich pożyczek jest to, że opiewają one zwykle na stosunkowo niskie kwoty. Kwoty dostępne to zazwyczaj już od 500 do 50 tys. zł, choć zdarza się, że bank jest skory pożyczyć wnioskodawcy nawet i 150 tys. zł. Kredyty gotówkowe zaciąga się po to, aby móc z ich pomocą zakupić różnego typu ruchomości. Polscy konsumenci często korzystają z nich po to, aby sfinansować zakup sprzętu AGD lub RTV czy opłacić niewielki remont mieszkania lub wczasy. Po kredyty gotówkowe możemy udać się do każdego banku. W tej chwili oferta tych produktów prezentuje się bardzo ciekawie i wydaje się, że każdy klient powinien być zadowolony z jej różnorodności.

Skoro już wiemy, czym w ogólności jest kredyt gotówkowy, to możemy przejść do palącej kwestii, jaką jest jego ubezpieczenie. Odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu może być tylko jedna: ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe, przynajmniej ustawowo. Oczywiście natychmiast trzeba wtrącić pewne bardzo ważne zastrzeżenie. To, czy należy kupić polisę do kredytu, nie jest tylko kwestią woli klienta. Zależy to od sposoby sformułowania oferty przez bank. Możemy np. spotkać się z ofertą kredytu gotówkowego, która zakłada, że istnieje możliwość kupienia polisy, ale jednocześnie tego nam nie nakazuje. Możemy jednak również spotkać się z taką ofertą, w której ubezpieczenie jest elementem obowiązkowym i bez niego nie można otrzymać pozytywnej decyzji kredytowej. W tym kontekście należy również wspomnieć o pewnych istotnych niuansach. Otóż, zwykle bywa tak, że kredyt z ubezpieczeniem wydaje się atrakcyjniejszy cenowo od tego, z którego można skorzystać, rezygnując z dodatkowych produktów banku. Oprocentowanie kredytu gotówkowego bez ubezpieczenia może być np. wyższe o 2 p.p. By jednak nie dać się zwieść jedynie pozornym korzyściom, warto wziąć pod uwagę koszty składki ubezpieczeniowej i wliczyć ją do całkowitego koszty, jaki poniesiemy podczas spłaty długu.

Konkludując, kredyt gotówkowy w swojej standardowej formie nie ma wpisanej obowiązkowo polisy ubezpieczeniowej. Istnieje jednak możliwość, że w ofercie danego banku kupno polisy będzie warunkiem sine qua non. Warto o tym wiedzieć. Jednocześnie nie mamy obowiązku takiej oferty akceptować i możemy poszukać innej, w banku, który nie będzie się starał skłonić nas do zakupu polisy.

Renata Grochowska