Porównywarka - pierwsze źródło pomocy przy wyborze kredytu na mieszkanie

2014-10-29 13:07:18

Porównywarki kredytów hipotecznych to doskonałe narzędzia, pomocne przy szukaniu najatrakcyjniejszych ofert banku. Niestety w ostatecznym rozrachunku nawet one nie zastąpią rozmowy z doradcą danej instytucji.

Prawdopodobnie każda osoba, która była zmuszona przeanalizować oferty banków w celu odszukania najatrakcyjniejszej propozycji, wspomina tę czynność dość niechętnie. Największy problem pojawia się w momencie, kiedy decydujemy się na zebranie broszur i folderów w bankach, a następnie przeprowadzanie rozmów z doradcami. Nierzadko zdarza się, że ten proces zajmuje nam kilka dni, szczególnie jeśli myślimy o kredycie hipotecznym. Bardzo pomocne w tej kwestii będzie skorzystanie z porównywarki kredytów, która jest udostępniana za darmo, przez Internet, np. na stronie Comperia.pl.

Wiele osób patrzy na podobne rozwiązania z lekkim przymrużeniem oka, podejrzewając, że oferty prezentowane przez porównywarki nie mają wiele wspólnego z rzeczywistości lub są po prostu nieaktualne. Takie osoby rzadko zwracają też uwagę nawet na najmocniejsze argumenty, twardo stojąc przy swoim zdaniu. Jednak porównywarki finansowe to naprawdę dobre rozwiązanie.

Oferty zbierane przez porównywarki posiadają zazwyczaj daty dodania poszczególnych produktów, a więc pozwalają zweryfikować, czy dane są aktualne. Ewentualnie, zawsze możemy zadzwonić do banku i zapytać, czy sprawdzona przez nas oferta rzeczywiście znajduje się na liście produktów danej instytucji. Ponadto wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że każda porównywarki chce być tą najbardziej wiarygodną, a więc mechanizm jej stosowania musi być zbliżony do ideału i odzwierciedlać rzeczywistą sytuację na rynku.

Niestety z porównywarek nie dowiemy się też wszystkiego. Problem tkwi głównie w naszej zdolności kredytowej, gdyż każdy bank nieco inaczej podchodzi do kwestii jej obliczania. Porównywarki nie biorą pod uwagę scoringu w BIK czy sytuacji finansowej konsumenta. Dzięki porównywarce znajdziemy najatrakcyjniejsze dostępne na rynku oferty, ale ostateczny kształt umowy zaproponowanego przez bank kredytu będzie zależny właśnie od naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Tę poznamy dopiero po złożeniu wniosku i przejściu przez bankowe procedury weryfikacyjne.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam