Jak autoryzować przelewy za pomocą tokenu?

2014-10-29 12:29:11

Przelewy przez Internet stały się niezwykle popularne. Przeprowadzamy transakcje tą drogą, gdyż jest to dla nas wygodne i szybkie. Tego typu przelewy autoryzować można za pomocą tokenu. W jaki sposób działa ta metoda?

Token jest typem urządzenia elektronicznego. Jego zadaniem jest szyfrowanie informacji oraz haseł. To właśnie z pomocą szyfrowania banki starają się najczęściej chronić swoje dane. Co istotne, token może przybierać różne formy w zależności od banku i systemu. W niektórych z nich jest nim poręczny brelok, w innych jest to z kolei mały kalkulator. Nie liczy się jednak kształt lub wielkość, ale to, że każde urządzenie tego typu działa tak samo.

Z pomocą tokenów można z powodzeniem zabezpieczać środki należące do konsumentów, którzy często wykonują przelewy internetowe. W praktyce token działa zaś w ten sposób, że służy do generowania kodów potrzebnych nam do autoryzacji naszych przelewów. Zwykle przelewy wykonujemy na stronie naszej bankowości internetowej. Znajduje się tam formularz przelewu, gdzie należy wpisać adres i numer konta odbiorcy. Po wpisaniu wszystkich danych wystarczy nacisnąć tylko „wyślij”. W celu zabezpieczenia takich właśnie transakcji banki wymagają od nadawców przelewów wprowadzenia dodatkowego kodu autoryzacyjnego. Możemy go szybko wygenerować, mając pod ręką nasz token. Generuje on sześciocyfrowy kod, dzięki temu bank ma pewność, że transakcja jest wykonywana przez jego klienta, a nie przez osobę, która nie jest uprawniona do tego typu działań.  

Oczywiście ktoś mógłby zapytać: co się dzieje, gdy ktoś ukradnie nasz token. Nie ma się co obawiać takiej sytuacji, ponieważ tokeny są zabezpieczone specjalnym kodem PIN, który zna tylko ich posiadacz. Warto również wspomnieć, że token posiada automatyczną zdolność generowania hasła z dużą dokładnością czasową. Dzięki temu bezpieczeństwo naszych pieniędzy jest bardzo wysokie.

W kontekście tokenów nie sposób nie wspomnieć o tym, że w niektórych bankach zamiast nich można skorzystać z autoryzacji przy pomocy wiadomości tekstowej. Autoryzacja przez SMS polega na tym, że w momencie wykonywania przelewu bank wysyła na numer naszego telefonu sześciocyfrowy kod potwierdzający. Wystarczy go przepisać do przelewu i już wszystko odbywa się bezpiecznie.

Podsumowując, działanie tokenu jest, jak widać, stosunkowo proste. Warto zapytać o niego w naszym banku, jeśli na co dzień wykonujemy wiele przelewów internetowych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam