CLIR, czyli zastrzegamy swój numer telefonu

2014-10-28 15:49:41

CLIR to usługa sieciowa, która daje nam możliwość zastrzeżenia swojego numeru. Dzięki temu nie będzie on wyświetlany na telefonie osoby, do której dzwonimy, niezależnie od sieci, z której ona korzysta.

Czasem chcemy do kogoś zadzwonić, ale zależy nam na anonimowości. W takich chwilach najlepiej sprawdza się skorzystanie z zastrzeżonej identyfikacji numeru telefonu. Taką możliwość mają posiadacze telefonów w każdej sieci.

Włączenie tej usługi nie sprawia wiele kłopotu. Przykładowo posiadacze telefonów na abonament w Plusie mogą na przykład włączyć usługę CLIR poprzez serwis Plus Online. Jeśli nie chcemy korzystać dokonywać tego przez Internet i wolimy aktywować usługę w inny sposób, to również mamy taką możliwość. Gdy chcemy aktywować usługę CLIR w naszym telefonie, należy wysłać wiadomość SMS o treści dodaj PLUSKOD5 CLIR na numer 2601. Co istotne, PLUSKOD5 jest hasłem do numeru naszego konta. Istnieje też możliwość aktywowania tej usługi innemu numerowi. Wtedy wysyłamy z kolei SMS o treści: dodaj 601123456 PLUSKOD5 CLIR.

Wyłączenie usługi jest równie szybkie. Do tego celu trzeba nam znać dwie komendy SMS. Pierwsza przy dezaktywacji usługi przypisanej do naszego numeru to: usun PLUSKOD5 CLIR. Wysyłamy SMS na numer 2601. Przy wyłączaniu CLIR dla innego numeru treść SMS to: usun 601123456 PLUSKOD5 CLIR. Na koniec najważniejsza informacja – w Plusie usługa CLIR jest w pełni darmowa.

Bardzo ważną informacją jest to, że posiadacze numerów w Plus na Kartę lub w Plus Mix mają usługę CLIR automatycznie włączoną z brakiem możliwości jej wyłączenia. Jedyne, co można zrobić, to zablokować bądź odblokować prezentację naszego numeru.

Odblokowywanie i blokowanie numeru realizujemy z poziomu menu naszego aparatu telefonicznego. Trzeba pamiętać, że to, jak będzie nazywać się ta opcja, zależy od rodzaju telefonu, jaki posiadamy. Innym sposobem blokowania i odblokowywania numeru są specjalne kody. Wpisujemy je przed numerem osoby, do której dzwonimy. Numer zastrzegamy kodem #31#. Odblokowujemy o z kolei kodem *31#. Opcja ta sprawdzi się zawsze, niezależnie od tego, z usług której sieci korzystamy.

 

Arkadiusz Wojciechowski