Jak dostać kredyt, pracując w UK?

2014-10-22 13:15:12

Wielu Polaków pracujących na co dzień w Wielkiej Brytanii może potrzebować w pewnym momencie dodatkowej gotówki. Rozwiązaniem problemów jest kredyt, ale czy można dostać go w Polsce, zarabiając poza granicami kraju?

Liczba osób, które opuściły Polskę w poszukiwaniu pracy i osiedliły się tymczasowo w Wielkiej Brytanii, może robić wrażenie, ale tylko do momentu, w którym uświadomimy sobie różnicę w poziomie zarobków i ilości wolnych miejsc pracy. Takie rozwiązanie dla tysięcy Polaków było po prostu niezwykle opłacalne, jednak w pewnym momencie może dojść do sytuacji, gdy zechcemy zaciągnąć dodatkowy kredyt, aby spełnić swoje marzenia np. o nowym samochodzie czy mieszkaniu. Czy możliwe będzie zdobycie tych środków w polskich bankach?

Czytaj też: Praca za granicą a kredyt. Który bank pożyczy?

Szanse na zaciągnięcie kredytu w polskich bankach, będąc zatrudnionym w Wielkiej Brytanii, z pewnością istnieją, jednak są mocno ograniczone. Powodem takiego stanu rzeczy jest kolejna pula regulacji narzuconych przez Komisję Nadzoru Finansowego w Rekomendacji S. Zgodnie z jej zaleceniami, banki mogą udzielać kredytów tylko w takiej walucie, w jakiej wnioskodawcy pobierają dochody. Analizując oferty banków, trudno jednak mówić o jakimkolwiek wyborze, jeśli chodzi o propozycje kredytów w GBP. Dość powiedzieć, że praktycznie żadna instytucja nie promuje głośno tego typu rozwiązań, a szansę na znalezienie odpowiedniej oferty mają tylko dociekliwi. Dla ułatwienia dodamy, że swoich sił można spróbować w mBanku i Alior Banku.

To niestety nie koniec kłopotów dla wnioskujących o kredyt i pobierających wynagrodzenie w obcej walucie. Nawet jeśli znajdziemy odpowiedni bank, procedury weryfikacji zdolności kredytowej będą znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku kredytów złotowych. Przede wszystkim bank będzie traktował nas jak klientów nie tylko zarabiających w GBP, ale też płacących w walucie brytyjskiej, co znacznie podniesie szacowane koszty utrzymania. Poza tym jedynym akceptowanym dokumentem potwierdzającym zatrudnienie będzie umowa o pracę, którą w pewnych okolicznościach będziemy musieli dostarczyć razem z tłumaczeniem przysięgłym.

Czytaj też: Sprawdź swój BIK za granicą

Jeśli więc zależy nam na otrzymaniu atrakcyjnej oferty, swoich sił lepiej spróbować w instytucjach zagranicznych. Może to oznaczać mniej trudności i korzystniejsze warunki.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam