Dokąd po kredyt w pierwszym dniu prowadzenia działalności gospodarczej?

2014-10-22 12:09:28

Osoby rozpoczynające przygodę z własną działalnością gospodarczą często nawet nie liczą na możliwość zdobycia kredytu. Tymczasem taka szansa istnieje i jest zapewniana przez kilka banków.

Kredyty dla firm charakteryzują się między innymi tym, iż większość banków przy ich udzielaniu stawia przed wnioskodawcą warunek w postaci udokumentowania minimalnego stażu firmy na rynku. Oczywiście dla początkujących przedsiębiorców jest to bariera nie do przejścia, ale też nie warto załamywać rąk, gdy nie będziemy potrafili mu sprostać, gdyż na polskim rynku istnieje kilka instytucji, które gotowe są współpracować nawet z przedsiębiorcami bez jakiegokolwiek doświadczenia.

Pierwszymi bankami, w których powinna spróbować swoich sił młoda firma, wnioskują o kredyt, powinny być instytucje stworzone z myślą o przedsiębiorcach właśnie, a więc Idea Bank i BIZ Bank. W tym pierwszym możemy liczyć na Kredyt na Start z negocjowaną marżą i wysoką kwotą maksymalną, wynoszącą aż 350 tysięcy zł. BIZ Bank pożyczy nam w swoim kredycie na start znacznie mniej, bo od 3 do 150 tysięcy zł, jednak marża ponownie będzie podlegała negocjacjom, a dodatkowo możemy zabezpieczyć się inicjatywą JEREMIE, czyli formą wsparcia finansowego UE dla firm MSP.

Kolejną instytucją, którą warto odwiedzić, jest PKO Bank Polski. W jego ofercie znajdziemy Kredyt Obrotowy MSP i Dopuszczalne Saldo Debetowe. W pierwszym przypadku wszelkie warunki zaciągnięcia i spłaty kredytu podlegają negocjacjom, podczas gdy dopuszczalne saldo debetowe dla firm funkcjonujących na rynku krócej niż 3 miesiące wynosi zaledwie 1 tysiąc zł. Mimo wszystko może to być kwota pozwalająca uregulować w razie problemu krótkoterminowe zobowiązania i zachować stabilność finansową firmy.

Inne propozycje to Kredyt Biznes Start Obrotowy Zabezpieczony Gwarancją EFI w Alior Banku (od 5 do 50 tys. zł) i Dopuszczalne Saldo Debetowe w mBanku (od 500 do 20 000 zł). Wszystko to sprawia, że początkujący przedsiębiorcy nie powinni mieć problemów z zdobyciem zewnętrznego wsparcia finansowego, tym bardziej że na rynku dostępne jest też wiele programów i dotacji rządowych oraz unijnych, pomagających w pozyskaniu finansowania.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam