PIN i PUK - do czego służą kody?

2014-10-15 08:24:24

Zapewne każdy użytkownik telefonu komórkowego spotkał się z pojęciami kodów PIN i PUK. Większość z nas, uruchamiając swój nowy aparat, wertowała dostarczone z nim dokumenty w poszukiwaniu tych tajemniczych cyferek. Sprawdźmy, do czego dokładnie one służą.

Większość telefonów komórkowych nie mogłoby działać bez wpisania kodu PIN. Jeszcze kilka lat temu było normą, że abonent, razem z aparatem telefonicznym i kartą SIM, otrzymywał także indywidualny, czterocyfrowy kod, który pozwalał na korzystanie z usług telefonicznych. Obecnie coraz częściej się zdarza, że kupując starter jakiejś sieci, dostajemy kartę SIM, ale bez kodu PIN. Wynika to z nowych możliwości zabezpieczania telefonów, jak np. linie papilarne.

Ten czterocyfrowy, indywidualnie dobrany zestaw cyfr często musi być wprowadzony przy każdorazowym włączeniu telefonu komórkowego. Dzięki PIN-owi uruchamiamy kartę SIM i mamy dostęp do wszystkich usług telefonii komórkowej. Kod PIN można zmienić, co jest często wykorzystywane przez klientów sieci komórkowych. Kombinację przypadkowych cyfr trudno zapamiętać, ale za pomocą telefonu można wprowadzić zupełnie nowy ciąg liczbowy, który bez problemu odnajdziemy w pamięci. Ze względów bezpieczeństwa nie warto jednak przesadzać z upraszczaniem kodu PIN. Lepiej unikać oczywistych kombinacji cyfr, jak np. rok urodzenia.

Istnieje także możliwość całkowitego wyłączenia tego kodu, jednak pamiętajmy, że jest on przecież zabezpieczeniem naszego aparatu telefonicznego i może bardzo się przydać, np. w przypadku kradzieży smartfona. Warto więc mieć aktywny taki kod. Pamiętać warto, że trzykrotne wpisanie błędnego kodu PIN spowoduje konieczność wprowadzenia kodu PUK.

Kod PUK, podobnie jak kod PIN, dostajemy w zestawie abonenckim, razem z dokumentami i z kartą SIM. To ciąg cyfr (od czterech do ośmiu), niepowtarzalny, dedykowany konkretnej karcie SIM. Tego kodu używamy znacznie rzadziej niż PIN-u, dlatego jeszcze trudniej go zapamiętać, a właściwie nie ma to sensu. Ważne, by dokumenty z tym kodem przetrzymywać w bezpiecznym miejscu przez cały czas użytkowania danej karty SIM. Jest to istotne także dlatego, że kodu PUK nie można zmienić.

Po dziesięciokrotnym błędnym wpisaniu kodu PUK karta zostanie automatycznie zablokowana. Wtedy pojawia się problem, ponieważ w takim przypadku nie ma już żadnej możliwości ponownej aktywacji karty. Pozostaje tylko jej wymiana, np. w salonie GSM.

Arkadiusz Wojciechowski