Ile kosztuje wymiana karty SIM w Orange?

2014-10-16 08:46:31

Karta SIM jest niezbędnym elementem w użytkowaniu telefonu komórkowego. Bez niej abonent nie może korzystać z usług GSM. Czasami zdarza się, że karta ta zostanie zgubiona, ukradziona lub uszkodzona, wtedy niezbędna jest jej wymiana na duplikat. Sprawdźmy, ile to kosztuje w Orange.

Karta SIM to mała, plastikowa płytka z logo operatora. To właśnie w niej są przechowywane informacje na temat użytkownika usług GSM. Występują różne wielkości kart SIM (pełnowymiarowe, micro, mini, nano), co pozwala abonentowi bez problemu korzystać z różnych modeli telefonu komórkowego.

Najczęstsze powody wymiany karty SIM

Ta mała płytka, jaką jest SIM, jest bardzo delikatna i trzeba się z nią obchodzić ostrożnie, ponieważ podczas częstego wyjmowania i wkładania do telefonu może ulec uszkodzeniu, a wtedy trzeba ją wymienić. Nierzadko abonenci są także zmuszeni do zastąpienia starej karty nową z powodu kradzieży telefonu komórkowego. Należy się wówczas skontaktować z odpowiednim operatorem sieci komórkowej. Stara płytka zostaje zablokowana, by nikt niepowołany nie mógł z niej korzystać, a my dostajemy nową.

Po wielu latach użytkowania karta SIM może się zużyć i po prostu przestaje działać lub może zostać uszkodzona z przyczyn niezależnych od abonenta (np. wada producenta). To również powoduje konieczność wymiany.

Często najnowsze telefony wykorzystują karty microSIM, co zmusza abonentów do wymiany dotychczas używanej płytki SIM. Na szczęście nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów w takiej sytuacji.

Jak wymienić kartę SIM?

Jak procedura wymiany karty SIM wygląda w firmie Orange? Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości w użytkowaniu karty lub zostanie nam ona skradziona, wtedy jedynym wyjściem jest wizyta w salonie Orange. Oczywiście przed taką wizytą powinniśmy się upewnić, czy nasz telefon nie działa z powodu innych przyczyn (np. zaległości w płatności faktur lub uszkodzony aparat telefoniczny).

Do salonu Orange powinniśmy zabrać ze sobą:

  • kod PUK - jeśli posiadamy telefon na kartę,
  • dowód osobisty w celu potwierdzenia naszej tożsamości - wymagane w ofercie na abonament,
  • warto również wziąć uszkodzoną kartę SIM.

Na miejscu otrzymamy formularz wymiany karty SIM, który należy wypełnić.

Ile to kosztuje?

Wymiana karty SIM jest bezpłatna w przypadku, gdy jej uszkodzenie nie było spowodowane niewłaściwym użytkowaniem, czyli nie nastąpiło z winy użytkownika.

Gdy płytka uległa zniszczeniu w sposób mechaniczny lub została zablokowana kodem PUK, wtedy wymiana jest płatna i zgodna z cennikiem Orange. Standardowa opłata wynosi 25 zł zarówno w przypadku ofert na abonament (będzie doliczona do najbliższej faktury), jak i mix oraz na kartę (opłatę należy uiścić w kasie salonu).

Kiedy Orange nie wymieni karty?

W wyjątkowych sytuacjach operator może nie zgodzić się na wymianę karty. Będzie tak, jeśli:

  • abonent zalega z opłacaniem faktur (trzeba będzie uregulować należności),
  • numer jest aktywny.

Pamiętajmy też, że po wymianie karty SIM trzeba będzie ja aktywować.

Arkadiusz Wojciechowski