Pożyczyłeś pod weksel? Pamiętaj go odebrać

2015-05-27 09:29:59

Zobowiązania kredytowe i innego typu operacje finansowe wymagają solidnego zabezpieczenia. Czasem pożyczkobiorcy są zobligowani do wystawienia na rzecz wierzyciela weksla in blanco. Po wygaśnięciu umowy warto zadbać o odebranie tego dokumentu. Jeśli trafi on w niepowołane ręce i zostanie użyty w nieuczciwy sposób, może ściągnąć na głowę wystawcy poważne problemy.

Weksel to powszechnie stosowany papier wartościowy. Jest obecny w obrocie w finansach firm, ale również bywa wystawiany przez osoby prywatne. Bardzo często jest wymagany przez pożyczkodawców. Dlaczego należy otoczyć go tak szczególną troską?

Co to znaczy "in blanco?"

Weksle in blanco to dokumenty, które pozwalają wierzycielowi na uzupełnienie kwoty, którą wystawca weksla jest zobowiązany spłacić.

Zasady bezpieczeństwa

Procedurę wypełnienia weksla regulują odpowiednie przepisy, ale mimo wszystko pozostaje obawa o jego użycie w nieuczciwy sposób.

Najprościej i najbezpieczniej byłoby wystrzegać się wystawiania podobnych dokumentów, ale w praktyce mogą być one niezbędne, by móc uzyskać kredyt w banku. Jeśli regulujemy płatności w terminie i w końcu spłacimy pożyczkę, odbierzmy weksel od instytucji, która go przechowuje.

Jak odebrać weksel?

Najbezpieczniej jest poprosić pracownika banku o zniszczenie weksla na miejscu, w naszej obecności. Można również poprosić o jego wydanie i dokonać tego samodzielnie. Wówczas eliminujemy ryzyko, że trafi on w niepowołane ręce i zostanie uzupełniony przez oszusta.

Unikajmy odbierania weksli na odległość, przesyłka z dokumentem może zaginąć. Najlepiej jest odebrać ten wrażliwy dokument osobiście w placówce banku.

Nie musimy niszczyć dokumentu, wystarczy, że zostanie on wyraźnie przekreślony. Sam ten fakt spowoduje, że nie będzie on mógł zostać użyty i uzupełniony ani być podstawą do jakichkolwiek roszczeń pod naszym adresem.

Renata Grochowska