Bezgotówkowe sposoby płatności dla młodzieży

2014-10-13 11:41:19

Transakcje bezgotówkowe są niewątpliwie przyszłością Europy. Sprawdźmy, jak w tym trendzie mieszczą się sposoby płatności dostępne w Polsce dla młodzieży.

Podążając za wygodą, ale również za kwestiami bezpieczeństwa, przyzwyczajenia płatnicze Europejczyków przesuwają się w kierunku transakcji bezgotówkowych. Niektóre kraje są w tej kwestii bardzo zaawansowane, jak np. Norwegia, która do roku 2020 najprawdopodobniej całkowicie pozbędzie się w obrocie gotówki.

Nowe rozwiązania, nowe możliwości

W Polsce również coraz popularniejsze są transakcje bezgotówkowe, także dokonywane przez małoletnie osoby. Jednocześnie stale poszerzana jest oferta dotycząca tych ostatnich.

Kartę debetową może posiadać już osoba, która ukończyła 13 rok życia. Młodsi mogą z powodzeniem używać kart przedpłaconych, które wcześniej muszą zostać zasilone odpowiednią kwotą. Rodzice coraz chętniej korzystają z tak przekazywanego kieszonkowego. Z jednej strony podkreślany jest tutaj element edukacji młodego człowieka, który uczy się, jak racjonalnie planować swoje wydatki i jak oszczędzać. Z drugiej strony, płatność bezgotówkowa to także sposób kontroli rodziców nad wydatkami dzieci.

Młodzi ludzie uwielbiają różnego rodzaju gadżety. Wychodząc naprzeciw tym zamiłowaniem, pojawiły się na rynku różnego rodzaju breloki, zegarki, bransoletki i inne urządzenia, których można używać do transakcji bezgotówkowych. Wykorzystywana jest tutaj płatność bezstykowa. Mała antena może zostać wmontowana praktycznie w każdy przedmiot. Dzięki niej gadżet łączy się z czytnikiem transakcji bezstykowej. Nawet niektóre części garderoby wyposażane są w takie urządzenia. Jak widać, przyszłość transakcji bezgotówkowych nie będzie należała jedynie do kart płatniczych w ich tradycyjnej formie.

Płatność a bezpieczeństwo

Szacuje się, że już teraz w Polsce jest w obiegu 60% kart z możliwością płatności bezstykowej. Oczywiście przy płatnościach bezgotówkowych ważne jest bezpieczeństwo. Niestety, najmniej pewnym ogniwem w całym systemie jest zawsze człowiek. To często niefrasobliwość i nonszalancja ułatwia działanie przestępcom. Jest kilka zasad, które należy przestrzegać, szczególnie przy płatnościach bezstykowych.

Bezwzględnie nie należy zapisywać numeru PIN, ani na karcie, ani w telefonie, a tym bardziej gdzieś w portfelu. Gdy karta zostanie skradziona lub zgubiona, trzeba ją jak najszybciej unieważnić. Można to zrobić telefonicznie. Nie należy także nikomu powierzać naszej karty. Przy płatnościach bezstykowych powyżej 50 zł potrzebne jest użycie numeru PIN.

Materiał został opracowany na podstawie analiz firmy PaySquare, zajmującej się dostawą terminali płatniczych.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam