Ile kosztuje kawalerka w Warszawie?

2014-10-13 14:14:42

Ceny nieruchomości różnią się zasadniczo, w zależności od tego, w jakiej znajdują się miejscowości. Najdrożej jest, oczywiście, w stolicy. Za tyle, ile kosztuje najtańsza kawalerka w Warszawie, można by nabyć kilka mieszkań o takiej samej wielkości w województwie lubelskim.

Ceny kawalerek w stolicy zaczynają się od 130 tys. zł. Wahania pomiędzy różnymi częściami Polski są gigantyczne. Sprawdźmy, co najbardziej wpływa na ceny mieszkań i czy nie jest to również spowodowane przyzwyczajeniami kupujących.

1. Dzielnica

Lokalizacja to zdecydowanie najważniejszy czynnik, który decyduje o cenie nieruchomości. Łączy się on ściśle z pojęciem prestiżu. Ten będzie większy, gdy zamieszkamy w miejscowości uznanej jako ośrodek kultury, nauki czy biznesu, ale warto podkreślić, że także poszczególne dzielnice miast różnicowane są według tego samego kryterium. Modne miejsca to jednocześnie wysokie ceny. W Warszawie najdroższe jest centrum. W Śródmieściu za 1 m2 trzeba zapłacić przeciętnie 11-13 tys. zł. W Mokotowie i na Woli to już ceny w granicach 7-10 tys. zł za 1 m2. Najtaniej jest na obrzeżach miasta: na Targówku i Białołęce.

Nie bez znaczenia jest także piętro, na którym znajduje się mieszkanie. Ostatnio można zauważyć w Warszawie bardzo dynamiczny przyrost wieżowców. Tutaj panuje taka zasada, że im wyżej, tym drożej. Najkosztowniejsze apartamenty znajdują się na ostatnich piętrach.

2. Powierzchnia mieszkalna

Metraż jest drugim ważnym czynnikiem, wpływającym na wysokość cen nieruchomości. Co ciekawe, wszelkie wyliczenia pokazują, że im większe mieszkanie, tym niższa cena za 1 m2.

3. Komunikacja

Dojazd do centrum czy innych, ważnych miejsc to również bardzo istotny czynnik, wpływający nie tylko na ceny mieszkań, ale także na komfort życia w danym miejscu. Wiadomo, jak ważne jest szybkie i wygodne dotarcie do pracy, szkoły czy na uczelnię. Nie będzie z tym problemu, jeśli w pobliżu znajduje się np. metro albo przystanek komunikacji miejskiej.

4. Inne czynniki

Jest jeszcze szereg kwestii, które również mogą wpływać na wartość mieszkania, chociaż zapewne nie w tak dużym stopniu jak te, wymienione powyżej. O cenie może także decydować to, czy w pobliżu są sklepy, szkoły, przedszkola, jaka jest możliwość parkowania samochodu (garaż, miejsce parkingowe), a nawet położenie okien. Oczywiście, istotne jest również, czy to osiedle otwarte, czy zamknięte i monitorowane.

Badania preferencji klientów na rynku nieruchomości pokazują, że jednak lokalizacja jest najważniejszą kwestią przy wyborze mieszkania i często nabywcy nieruchomości są gotowi zapłacić więcej niż z początku planowali, jeśli mają szansę zamieszkać w prestiżowym miejscu.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam