Czy warto korzystać z internetowych kalkulatorów kredytowych?

2017-08-01 23:02:00

Starając się o jak najkorzystniejszy i jak najtańszy kredyt hipoteczny, warto korzystać z internetowych kalkulatorów kredytowych. Czy można jednak całkowicie im zaufać?

Każdy ubiegający się o kredyt, i to nie tylko hipoteczny, chciałby, aby był on jak najtańszy i na jak najkorzystniejszych warunkach. Nie zawsze się to udaje, ale jeżeli dopełnimy wszelkich formalności, jeżeli za pomocą kalkulatorów kredytów hipotecznych wyliczymy koszt kredytu, jeżeli porównamy oferty, odpowiednio dobierzemy i dopasujemy kredyt do naszych potrzeb i możliwości finansowych, wówczas wybierzemy na odpowiednią ofertę. Nie jest to łatwe, ale należy próbować. Jeśli ktoś nie ma czasu na takie zabiegi albo nie wie, jak wybrać tani kredyt, wówczas może skorzystać z pomocy doradców finansowych.

Trzeba wiedzieć, że oferty kredytowe banków bardzo się różnią. W tej sytuacji z pewnością pomocne będą kalkulatory kredytów hipotecznych. Ich zaletą jest to, że wyliczą one dokładne koszty kredytu, podając dokładną wysokość miesięcznych rat i poziom RRSO. Są tworzone po to, aby pomóc zainteresowanym kredytami w analizie ofert i nakierować ich na odpowiednie dla nich propozycje, porównując ich warunki z ofertami innych banków.

Nie wszystkie dostępne na stronach internetowych kalkulatory hipoteczne są jednak miarodajne. Najlepiej nie korzystać z niesprawdzonych źródeł. Zanim ktoś zdecyduje się skorzystać z kalkulatora kredytów hipotecznych, powinien sprawdzić, czy wyliczenia kosztów danego narzędzia obejmują koszty dodatkowe – na przykład prowizję i ubezpieczenie, co w ostatecznym rozrachunku jest bardzo istotne. Poprawne wyliczenia to jednak nie wszystko. By móc skorzystać z oferty danych banków, niezbędna jest odpowiednia zdolność i wiarygodność kredytowa. Nawet jeżeli prawidłowo wyliczony zostanie całkowity koszt kredytu i miesięczna rata, nie oznacza to, że taką ofertę udostępni bank wszystkim wnioskodawcom.

Powinniśmy pamiętać o tym, że kalkulatory kredytowe nie mają dostępu do danych osobowych konsumentów, więc nie mogą wyszukać dla każdej osoby oferty, które będą dla niej możliwe do uzyskania – do tego potrzebna jest analiza zdolności kredytowej wnioskodawcy i jego historii kredytowej. Kalkulatory mogą jedynie stanowić pomoc przy analizie ofert, także poprzez możliwość wysłania wstępnego wniosku poprzez formularz kontaktowy do banku czy doradcy kredytowego.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam